עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

I got the Blues

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> זרמים שונים
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
CBH
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 13/04/2004 ב- 22:02:38

הודעהנשלח: 17/04/2004 ב- 15:59:37    כותרת הודעה: I got the Blues תגובה עם ציטוט

הבלוז- הוא מבנה שהתפתח בג'אז. יש הרבה לדבר עליו, מפני שהוא התפתח עם הג'אז, הרוק וכ'ו ועבר שינויים רבים בפרקי-זמן. כאן תוכלו ללמוד, לכתוב או לתקן אותי (אם צריך) על ההסטוריה של הבלוז ועל מבנהו. הבלוז הוא מין שייך לתאורייה של הג'אז (יענו אם היינו לומדים סולפג' בג'אז, היינו לומדים בלוז). המבנה של הבלוז הוא 12 תיבות, משקל 4 רבעים והמבנה ההרמוני הסטנדרטי שלו:

תיבה 1: דרגה ראשונה-7 (7 הכוונה פה לצליל הספטימה באקורד)
תיבה 2: דרגה רביעית -7
תיבה 3+4:דרגה רשונה-7
תיבה 5+6:דרגה רביעית-7
תיבה 7+8:דרגה ראשונה-7
תיבה9:דרגה חמישית-7
תיבה 10:דרגה רביעית-7 (כן, ולנטין היה הורג אותנו, מי שמבין יבין)
תיבה 11:דרגה ראשונה-7
תיבה 12:דרגה ראשונה-7 או דרגה חמישית7 (אם אתם רוצים לחזור ברצף על המבנה).

זהו המבנה הסטנדרטי של בלוז, אפשר לשחק אם המבנה הזה ולצרף אקורדים נוספים כל עוד זה לא פוגע במבנה הסטנרטי בצורה משמעותית, אבל כל זה לפעם הבאה. מי שלא הבין עד עכשיו שישאל.

CBH
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הודעהנשלח: 13/05/2004 ב- 17:24:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

טוב, בחזרה לנושא. אני ממשיך להסביר על הבלוז ממה שכתבתי בהודעה האחרונה. אז תתפסו פסנתר וגיטרה ונסו לנגן את האקורדים של הבלוז עפ"י המבנה- 12 תיבות, 4 רבעים בכל תיבה.

עכשיו אני הולך להסביר על אחד מסולמות הבלוז.
סולם הבלוז הנפוץ הוא בעצם סולם פנטטוני מינורי. סולם פנטטוני מינורי הוא בעצם סולם מינור טבעי אך מדלגים על הדרגה השניה ועל הדרגה השישית. לדוגמא: אם הבלוז הוא בסולם דו, אז הסולם המינורי הוא:
דו-רה-מיb-פה-סול-להb-סיb-דו
והסולם הפנטטוני הוא:
דו-מיb-פה-סול-סיb-דו

אני מציע לכל מי שלא מכיר את הסולם הפנטטוני מינורי או לא שולט בו, ינגן את כל אחד מהסולמות הפנטטוניים מינוריים לאט בעליה ובירידה.

אחרי שאתם שולטים במינור הפנטטוני, אתם מוסיפים צליל שנקרא "Blue Note" והוא בא בין הצליל השלישי לצליל הרביעי במינור הפנטטוני. לדוגמא: בדו הפנטטוני הנ"ל מוסיפים את הצליל פה#:
דו-מיb-פה-פה#-סול-סיb-דו

אחרי שאתם שולטים בסולם הבלוזי, אתם יכולים לשחק איתו איך שתרצו באיזה סדר צלילים שתרצו. נסו לנגן את הסולם הבלוזי (מומלץ בשמיניות בעליה וירידה) יחד עם האקורדים של הבלוז תראו שזה נשמע טוב ביחד לא משנה באיזה אקורד אתה נמצא בבלוז.

יש שאלות עד כאן?
[

CBH
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הודעהנשלח: 02/08/2004 ב- 23:26:06    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אנשים אתם צודקים, המבנה לא חייב להיות במבנה שאני כתבתי. ונכון, סדר האקורדים יכול להיות שונה, כל הגרסאות נכונות. המבנה שאני הבאתי הוא מבנה שכיח וסטנדרטי ומרבית הפעמים מנגנים במבנה הזה. אפשר לבנות את הבלוז כמעט איך שרוצים, העיקר שיהיה בו את שלושת האקורדים הפשוטים של הדרגות ראשונה רביעית וחמישית ועדיף שזה יהיה קרוב למבנה כתבתי.

לדוגמא: מישהי אמר שבארבעת התיבות הראשונות של הבלוז צריך להיות דרגה ראשונה בלבד. הוא צודק, אבל אפשר לשים דרגה רביעית בתיבה השניה, זה לא שינוי משמעותי, זה עדיין שומר על המבנה.

כדאי לדעת שאתה לא חורג מהמבנה פשוט תדאג שהתיבה הראשונה תתחיל בדרגה ראשונה, שהתיבה השלישית תחזור לדרגה ראשונה, שהתיבה החמישית תעבור לדרגה רביעית, שהתיבה השביעית תחזור לדרגה ראשונה, שתיבה אחת עשרה תחזור לראשונה.
כל שאר התיבות תעשו מה שבא לכם (אבל עדיף לא לחרוג יותר מדי מהסולם).

בלוז
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 13/07/2004 ב- 07:25:23

הודעהנשלח: 09/08/2004 ב- 16:24:15    כותרת הודעה: בלוז לא חייב להיות 12 תיבות, יכול להיות כל מספר של תיבות ויש תגובה עם ציטוט

לכל מספר בין 7 ל 16 ביצועים זה גם לא קבוע לעיתים באותו שיר מספר התיבות משתנה. גם מספר האקורדים לא מחוייב להיות 3 , יכול להיות 2 ו 1 ואולי גם 4.
זה לא כל כך פשוט אבל נכון שהרבה פעמים אנשים שבאים מרקע של מוזיקה קלאסית משתמשים בכלים של מוזיקה קלאסית לתאר בלוז אבל זה ממש לא נראה (ולא נשמע) כמו הדבר האמיתי.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
duck
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 06/09/2004 ב- 10:28:51

הודעהנשלח: 07/09/2004 ב- 11:32:55    כותרת הודעה: שאלה לגבי הבלוז -לכלי מלודי למשל כינור תגובה עם ציטוט

מה זה דרגה ראשונה וכ"ו אני מבין בתווים אתה יכול לתת דוגמת תווים בסיסית של בלוז
לא טאבים שזה לגיטרה.האם אתה מתכוון רק לליווי שאז לכלי מלודי יש רק לאלתר או שגם בכלי מלודי אני יכול לנגן את הסולם הפנטטוני ?
מודע לכך שחסר לי תאוריה אשמח אם תתן דוגמא לכינור שאין בדר"כ אקורדים
(יש שני מיתרים ביחד אבל לא שימוש כמו בפסנתר לליווי)
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> זרמים שונים כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum