עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

אלוהים ומוסיקה

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> אוף טופיק מוסיקלי
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
shaked_shammah
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 22/04/2005 ב- 12:07:28

הודעהנשלח: 28/05/2005 ב- 23:37:52    כותרת הודעה: אלוהים ומוסיקה תגובה עם ציטוט

טוב אני אמנם חדש אבל כבר מרגיש בנוח לפתוח דיון על דבר שמאוד מעניין אותי..
אני, כבן להורים דתיים (אבי רב) שחזרתי בשאלה לפני כשנתיים וחצי, התעסקתי הרבה בשאלות אלוהים ודת וכו'.
רציתי לדעת מה דעתכם? יש קשר בין דת למוסיקה? האם אלו מכם שדתיים מרגישים שזה משפיע עליהם?
אז אם מעניין אתכם כמוני אשמח אם נכתוב על העניין..
תודה
שקד
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
well-tempered
משתמש מתקדם
משתמש מתקדם

הצטרף בתאריך: 30/05/2004 ב- 21:57:30

הודעהנשלח: 29/05/2005 ב- 00:27:45    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

כחובש כיפה לא-דתי, אנסה לענות על השאלה... קורץ

ובכן, אני חושב שצריך להפריד בין דת לבין אלוהים. חיים דתיים, לפחות בדת שלנו מלאים בחוקים שלא מתישבים אצלי בראש ביחד עם חיים יצירתיים בכלל. ואני מאמין שכל יוצר דתי באשר הוא קיים, חייב להיות חילוני במקומות מסוימים בכדי ליצור, חייב את החופש, לעקם קצת את החוקים.

אני עצמי איני חושב הרבה על אלוהים. אבל לפעמים מוזיקה ממיסה אותי מבפנים. ודווקא מוזיקה ווקאלית, נאמר, יצירות כנסייתיות של באך. ואולי זה נקרא אלוהים, אצל אנשים מסוימים.

יש בית כנסת בירושלים שנקרא "שירה חדשה". בניגוד לבתי כנסת אורתודוקסים אחרים, גם הנשים משתתפות באופן פעיל במהלך התפילה. יש שליחות ציבור וקוראות בתורה, והמחיצה עוברת באמצע הבית כנסת. חלקים גדולים מהתפילה עוברים בשירה. וזה המקום היחיד שכאשר אני מתפלל בו אני חש התרוממות דתית ורוחנית (למרות שאיני מחשיב את עצמי כדתי). לא יודע מה גורם לאווירה המיוחדת שיש שם, אולי צורה כזו של תפילה יותר מחוברת לאנשים ולנשים שבאים לשם בהמוניהם. אולי זה קשור למה שאמרתי בהתחלה על הסתירה שבין החוקים ההלכתיים והחופש היצירתי. כי יש בדרך הזו של התפילה שם משהו פורץ דרך. כל הקהל משתתף בשירה, ובאופן מוזיקלי יותר מכל בית כנסת אחר שהייתי בו.

אז כן, יש קשר בין דת למוזיקה. קשר אמביוולנטי משהו, אמנם, אבל זה קיים.

Agnus-Dei
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 04/01/2005 ב- 15:34:58

הודעהנשלח: 29/05/2005 ב- 14:20:49    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני באמת מאמין בזה שהיצירות של באך היו הרבה פחות עמוקות לולא היה כותב אותם עבור אלוהים.
ידוע שהוא היה אדם מאמין מאוד, ושומעים את זה במוסיקה שלו.

עילם מגניב
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי בקר באתר הבית של המשתמש
holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 29/05/2005 ב- 21:12:03    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ידוע שמרבית המלחינים הקדומים הושפעו ישירות ע"י הדת (ע"י הכנסיה) וההשראה שלהם גם היא מושפעת מן האמונה. היידן אמר שאחרי "הבריאה" הוא הפך להיות אדוק אפילו יותר...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 07/06/2005 ב- 20:22:54    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני חושב שאי אפשר להפריד את אלהים ממוסיקה. קודם כל, בגלל כל הקשר ההיסטורי שהוזכר (מלחינים רבים, בעיקר בבארוק, כתבו לתפארת האל בו האמינו). אבל גם בגלל קשר מיסטי יותר.

כמו שכבר נכתב, אני גם חושב שצריך להפריד בין דת/אורח חיים דתי לאלהים. התפיסה שלי של אלהים, בה עוד לא הספקתי להתעמק מספיק, היא די מיסטית. בשבילי, המושג "אלהים" הוא נרדף לאינסוף בעל מודעות. המוסיקה, אם כן, היא אחד הפנים של אותו אינסוף, צורת ביטוי שלו.
אבל את זה אפשר גם לומר על עיצוב תחנות האוטובוס של תל אביב...

כדי להעמיק, אני גם נכנס לאותה "אסתטיקה מוחלטת" שלדעתי מוטבעת בטבע ובאדם, ואפילו אולי לאותו יחס קסום שמוזכר בספר "צופן דה-וינצ'י". היחס האלהי הזה, אותו אפשר למצוא בכל יצירה בטבע (כולל גופנו שלנו), לדעתי הוא משוואת הבסיס לכל התפיסה האסתטית של האדם, וקדמו לי בדעה זו רבים בהיסטוריה. לכן מלחינים כגון בטהובן, באך וכמובן מוצארט (שהרי אומרים שהמוסיקה שלו באה מאלהים) התייחסו מאוד למספר הזה וניסו לשלב אותו בכל מיני צורות ביצירותיהם (צורות שאני עוד רחוק מאוד מלהבין). בהיות מרבית המלחינים הגדולים גם שותפים בארגון הבונים החופשיים, לא יפתיע אותי למצוא ביצירותיהם עוד הרבה סמלים (ראה ערך "חליל הקסם" אהמ אהמ).

בכל מקרה, אני מאמין שאפשר למצוא השתקפויות של אלהים בכל מיני קטעים מוסיקאלים. לדוגמה שבוע שעבר ניגנו את "אליהו" של מנדלסהון (שגם הוא היה מודע להשפעת המספר), ויש שם לקראת הסוף טריו ווקאלי מהמם. כששמעתי אותו, סגרתי עיניים (יחד עם חצי מהתזמורת) וזה לקח אותי למקום אחר לגמרי. באמת. זה היה רגע מדהים. ואני בטוח שזה היה ככה גם לשאר חברי לתזמורת, כי בפרק שבא אחרי זה כולם (כוללני) פספסו את הכניסות שלהם צוחק
אגב, אותם קטעים עושים עלי כזה אפקט רק כשאני שומע אותם חי. בהקלטה זה לא אותו דבר. זאת הסיבה שעדיין יש קונצרטים ושהם ימשיכו עוד הרבה.

אני לא ארחיב, כי אפשר לפטפט הרבה על הנושא, וזה מאוד לא אמפירי. זאת רק ההרגשה שלי...

טל כץ
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/07/2004 ב- 23:33:57

הודעהנשלח: 07/06/2005 ב- 22:44:23    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

קטע יפה. אבל הטריו זמרות לא היה כל כך נקי מגלגל עיניים

בקיצור... כאתאיסט, אני אמנע מלנסות להגיב על הנושא.
אני חושב שאני אסבך את עצמי גם יותר מדי.

הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> אוף טופיק מוסיקלי כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum