עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

"לכולם יש את זה, צריך רק לנסות" (?)

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> פורום קומפוזיציה ותוכנות הלחנה
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 08/08/2004 ב- 19:29:16

הודעהנשלח: 27/01/2005 ב- 13:28:18    כותרת הודעה: "לכולם יש את זה, צריך רק לנסות" (?) תגובה עם ציטוט

יצא לכם פעם שהייתם צריכים להגיד משהו מאוד חשוב אבל פשוט לא ידעת את השפה? לא מצאתם את המילים הנכונות? כך אני מרגישה כשאני ניגשת לאלתר(לפסנתר, לצורך העניין) אני מרגישה שיש לי המון מה לומר אבל אני פשוט לא יכולה...
מצד אחד, יש בעולם משוררים, סופרים, מלחינים דגולים, יש מבצעים דגולים ויש את כל האנשים שנהנים מפרי יצירתם של הראשונים כל אחד בתחומו הוא ואולי אל לי להכנס לתחום שלא שלי, אני צריכה להישאר בין הנפעמים לנוכח הפלא בקיים ולבטא אותו באופן הטוב ביותר שאוכל ומצד שני... יש כ"כ הרבה לומר... אבל אם אין כשרון? בכ"ז לנסות? (אגב, אותה הרגשה בדיוק מלווה ומפריעה לי גם כשאני כותבת, "משוררת" או מציירת)
בשנה שעברה לקחתי קורס בהלחנה שאגב, עזבתי באמצע מחוסר זמן להשקיע... הנחת היסוד של המרצה שלנו הייתה: "לכולם יש את זה, צריך רק לנסות"
רציתי לדעת, מה אתם אומרים? ברור שלא כל אחד יהיה מוצארט הבא אבל אפילו ברובד הפשוט ביותר, לכל אחד יש את זה? מה מושגי היסוד שצריך? צריך בכלל?
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי Yahoo! Messenger MSN Messenger
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 15:42:43

הודעהנשלח: 27/01/2005 ב- 14:59:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לדעתי המורה לא כך כך טועה במובן מסויים.
עם השקעה מספיקה בנושא ההלחנה, אני בטוחש כל אחד יכול לכתוב יצירה.
כמובן שצריך לדעת טוב טוב את מושגי היסוד במוזיקה, סולמות, מודוסים, מבנים של יצירות וכו'...
אבל בדיוק בשביל יש מורה לא? קורץ

ברגע שהכל ידוע... לדעתי זה מאוד אפשרי.

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
Agnus-Dei
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 04/01/2005 ב- 15:34:58

הודעהנשלח: 30/01/2005 ב- 16:15:49    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני חושב שזה תלוי בדחף שלך לזה.
לי היה מאוד ברור, כבר כשהייתי בכתה א' שכמו שמנגנים גם מלחינים יצירות. וכך גם עשיתי.
ככל שגדלתי נשאר בי הטבע הזה: כמו שמציירים ציור, כך גם מלחינים.
להפתעתי אני זה שהייתי שונה מכולם- זה לא היה נראה לכולם טבעי כמו שזה היה נראה לי.

כך שזה הכל תלוי בדחף שיש לך לזה. אם יש לך דחף - תלחין. גם בלי לדעת הרבה.
בשנה האחרונה אין לי דחף לזה ואני לא מלחין, על אף שלמעשה עכשיו אני יודע הרבה יותר מאשר בתקופה שהלחנתי.

עילם מגניב
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי בקר באתר הבית של המשתמש
holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 31/01/2005 ב- 22:33:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

גיטה היקרה, סליחה על האיחור בתגובה.

אני מעוניין להתייחס לחלק האחרון של הודעתך:
אני חושב שמאוד חשוב להתעסק בהלחנה, או לפחות לנסות. זה מוסיף ומלמד הרבה מאוד. גם על ההבנה שלך את המוסיקה באופן כללי, וגם על איך שאת תופסת אותה.
מדובר בעסק דיי קשה... אנחנו לא מוצארטים, ולי לפחות לוקח הרבה זמן להשלים פרק, אני עובד על תיבה אחר תיבה, ומשפץ ומלטש בכל פעם. זה לוקח לי שעות רבות, אבל בסוף זה משתלם.
אנמם מתחילים מקטן מאוד, והקטע הראשון לא יוצא משהו, אבל אח"כ מתפתחים ולומדים מטעויות.
את לא צריכה להיות מודאגת, או להמנע מכתיבה בצורה מסוימת בגלל חשש כזה או אחר, פשוט תתחילי ממה שנוח לך. אפילו אם זה לא קטע שמתאים לקומפוזיטורים בתקופתנו. זה יכול להיות גם בסגנון בארוק...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
natik
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 19/12/2004 ב- 17:19:20
מיקום: "בקצה השמיים ובסוף המדבר יש מקום רחוק מלא פרחי בר"...

הודעהנשלח: 06/02/2005 ב- 00:12:44    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

חשוב להבדיל בין אילתור להלחנה.

כאשר אני ניגש לפסנתר (או לכינור) לאלתר, אין שום תנאים מקדימים- מותר לעשת הכל, אבל בשביל זה באמחת צריך להיפתח. לפעמים, בזמן האילתור אני קובע לעצמי תנאים מקדימים- ריטמוס מסוים לחזור עליו, הרמוניות מעניינות וכו'...

אחר-כך, אני מנסה לשחזר את האילתור (ע"פ התנאים שהצבתי לעצמי), משפצר אותו ומעביר לדף (או למחשב, טכנולוגיה...).

והרי לך דרך מעניינת למי שזה לא בא טבעי...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
yonatan
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 05/01/2005 ב- 21:11:19

הודעהנשלח: 06/02/2005 ב- 23:19:17    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

בנוגע לאילתור אני לא מספיק יודע כדי להגיד אם לכל אחד יש את זה או לא, אבל אני די בטוח שאם את מרגישה שיש לך הרבה מה להגיד זה טוב מאוד, ולי נשמע שדווקא מה שחסר זה כלים ואימון באילתור, כי גם בזה צריך (המון) אימון וניסיון. אל תוותרי!!!
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
natik
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הודעהנשלח: 06/02/2005 ב- 23:32:18    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

מהפה שלך לאלוהים...

אכן צריך להתאמן רבות באילתור לפני כתיבה. עדיין אני מבין את הקושי הטמון בכך- זה כמו לקפוץ למים הקרים...

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 08/02/2005 ב- 15:04:48    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני לא יודע אם לכולם יש את זה, אבל לך יש. את מרגישה שיש לך מה לבטא, אבל את לא יודעת איך. זה לא יוצא. מי שאין לו את זה, זה האנשים שאין בתוכם שום דבר שהם רואים בו ראוי לביטוי.

אבל זה לא הכל. כמו שהסופר הדגול לא היה יכול להעביר את הסיפורים הנהדרים מבלי לדעת קרוא, כתוב וחוקי השפה, באותה מידה לא תוכלי לאלתר ולהלחין בלי הבנה מעמיקה של השפה המוסיקלית.

גם אני פעם, לא יכולתי לעשות כלום מול פסנתר. אבל עכשיו שאני מכיר אקורדים, אני יודע מהם, מה המשמעות שלהם, פונקציות, סולמות, יחסים, מודולציות... פתאום יש לי את המילים שאני יכול לשבץ בטקסט שלי!

את לא צריכה מורה לקומפוזיציה, את צריכה מורה לתיאוריה. והתמדה. וכשתדעי קרוא, כתוב ואת חוקי השפה, תתפאלי ממה שיש לך שם בפנים ריקוד מסורתי

מקווה שנגעתי

natik
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הודעהנשלח: 08/02/2005 ב- 15:12:00    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אתה בהחלט צודק.

שכחתי לציין את העובדה שצריך ידע והבנה לעומק לפני שמלחינים.

איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 08/08/2004 ב- 19:29:16

הודעהנשלח: 01/03/2005 ב- 13:38:01    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלום שלום! המון תודה לכולכם!!!
סליחה שלקח לי כ"כ הרבה זמן להגיב... הנושא היה חשוב לי מכדי להקדיש לו שניה בלבד שגם אותה אין לי... מקוה שאצליח להתייחס לכל...

עמנואל, המון תודה! אני בהחלט מסכימה אבל אולי העניין לא רק בזה...
natik, (אמרת את שמך ואני לא זוכרת?) דיברת על הלחנה ביחס לאילתור... זו הנקודה... אני מבינה שאני לא אמורה להצליח להלחין משהו מיד. בטח לא משהו מדהים אל שאני לא מצליחה גם לאלתר... אני נגשת לפסנתר בנסיון "סתם לקשקש" משהו נחמד ופשוט לא מצליחה... אני לא מסוגלת לנגן שום דבר שלא מוגדר לי... עצוב זה ממש מעיק... (זה מה שלא בא לי טבעי... ההלחה זה כבר משני [נראה לי...])
עידן, תודה.
כולם, אני מבטיחה להשתדל ולהשתמש בכל העצות המעולות שלכם... תודה על העידוד... מחייך (אני מניחה שלפחות חלק מהבעיה היא חוסר זמן... מגלגל עיניים )
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי Yahoo! Messenger MSN Messenger
sariela
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 18/06/2004 ב- 18:19:45

הודעהנשלח: 01/03/2005 ב- 15:16:35    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אצלי זה ממש שונה, אני מסוגלת לאלתר מנגינות, גם בנבל אבל בעיקר בפסנתר (כי הוא כמו משטח אם אתם מבינים את הכוונה) ולהתאים להן מעין אקורדים (אחרי שמתרגלים בהרמוניה ותאוריה את העניין זה הרבה יותר פשוט - כמו שעמנואל אמר), אבל מכאן ועד לכתוב... זאת התגובה שלי: עצבני (זה האומטיקון שהכי התאים לה...) בעעע!

ובאמת שאני לא יודעת למה, פשוט נראה לי עבודה נורא קשה ואין לי אף פעם כוח להתחיל (כמו שיעורי בית בהרמוניה וק.פ)
לכן, אני לא כ"כ יודעת אם זה נכון שלכל אחד יש את זה. או שבעצם זה תלוי כמה דגש שמים על זה - אני אף פעם לא ניסיתי ולא חשבתי אפילו בכיוון של לכתוב...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> פורום קומפוזיציה ותוכנות הלחנה כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum