עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

מוסיקה אירית

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 13/03/2005 ב- 11:10:19    כותרת הודעה: מוסיקה אירית תגובה עם ציטוט

שלום כולם!

אני צריך עזרה, בעיקר מחלילנים / חלילתניות, אבל אולי גם מכנרים וכאלה.

החלטתי להתנסות בנגינת מוסיקה אירית כי זה ממש מוסיקה מדהימה, וביום שישי יש לי מפגש עם חבורת נגנים שמנגנים ביחד כבר הרבה זמן...
רציתי לבקש עזרה מכם, כל אחד שיש לו ידע על ביצוע מוסיקה אירית, עצות או משהו כזה, שישלח לי...

זה די מצחיק, בהתחלה חשבתי שאני אבוא אם חליליות או משהו, אבל הנגן חמת חלילים שלהם אמר לי שהאבוב זה כמו הכלי שלו רק בלי השק של האויר... אז אני אביא אבוב!
מי היה מאמין שאבוב יכול לשמש למשהו אחר ממוסיקה קלאסית, הא?

ריקוד מסורתי

עוגי
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 10/04/2004 ב- 04:13:19

הודעהנשלח: 13/03/2005 ב- 13:18:51    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אממממ תראה...

זה ממש מגניב שאתה רוצה לנגן מוסיקה אירית.
אני לא יודע בדיוק מי האנשים שאתה הולך לנגן איתם, לפי מה שאתה אומר (שיש להם נגן חמת וכו') אני חושב שבאמת מדובר פחות או יותר בחבר'ה קבועים שמנגנים בפאבים.

מה שאמר לך אותו נגן חמת (זה רועי בקר במקרה?) לא ממש מדויק. זתומרת, נכון שלאבוב, כמו לחמת חלילים, יש פיה והוא עשוי מעץ. אבל פה פחות או יותר נגמר הדימיון.

אתה יכול כמובן, לנגן קטעים איריים באבוב. אבל צריך לזכור שהאבוב הוא לא כלי אירי מסורתי, וככזה אין לו אסכולת נגינה משלו, ואין לו קישוטים משלו.
במילים אחרות, אני לא חושב שאתה יכול להיעזר בעצות לגבי נגינה של מוסיקה אירית. עצות סגנוניות קשורות לכלי בקשר הדוק, ואם אתה מגיע עם כלי שאין לו קשר סגנוני, יכול להיות שפשוט תמצא את עצמך מנגן את המנגינות שהם מנגנים, אבל לא כל כך תדע מה לעשות חוץ מזה.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 13/03/2005 ב- 19:13:29    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

כן... זה קצת מרתיע... אני חושב שאני פשוט אלווה ממישהי חליליות איריות, זה יהיה יותר טוב.

גם לדעתי ההבדל הכי גדול בין חמת חלילים והאבוב זה הבעיה של קושי התגובה. לחמת חלילים אין כזו בעיה. ואבוב קשה לנגן קטעים כל כך מהירים בצורה קלילה.

מור
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 11:32:26

הודעהנשלח: 13/03/2005 ב- 20:09:35    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל- אצלנו באנסמבל יש אבובן! הוא מנגן גם על חליליות
אגב אם אתה רוצה אני יכולה להביא לך את הכתובת שלנו לשמוע אותנו ואתה גם מוזמן לחזרה ביום רביעי בשש באקדמיה בת"א..
אצלנו באנסמבל האבוב דווקא די הולך(טל בטח יחלוק עליי..) אבל בעיקר בקטעים של מוזיקה מקורית ולאו דווקא בקטעים האיריים
בכל מקרה תקשיב לקטע ה-4 הסולן שם הוא אבוב(נ.ב זה הקלטה של אנסמבל "נומיוס" :
http://www.numius.com

אגב אורי גם אצלנו לעיתים האבוב משמש בתור תחליף מאולתר לחמת...
חזור למעלה
עוגי
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 14/03/2005 ב- 14:51:26    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל, לא הבנתי את העניין של קושי התגובה. אתה מוכן קצת לפרט ולהסביר מה זה?
חזור למעלה
T 4 2
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 25/07/2004 ב- 10:30:34

הודעהנשלח: 14/03/2005 ב- 19:49:38    כותרת הודעה: . תגובה עם ציטוט

ואו! מוסיקה אירית זו באמת מוסיקה מדהימה, שאני ממש ממש אוהבת!!

אבל...

יש דבר כזה באמת ? "עצות או משהו כזה" לביצוע מוסיקה אירית?
תענו לי, כי אני באמת לא יודעת...
נגיד, אני מנגנת לעצמי על חלילית רגילה, וחלילית אירית כל מיני מנגינות איריות מוכרות (ולא מוכרות), ואותן אני מנגנת בייחוד משמיעה, ורק במקרים חריגים מתוים שאני מצליחה להשיג.
יש עיצות שאני צריכה שייתנו לי לפני שאני מנגנת אותן?
עיצות שלא עליתי עליהן בעצמי או שאני גם לא אוכל לעלות עליהן בעצמי?

בעקרון, אני חושבת שאני מבינה דבר או שניים במוסיקה...נגיד את כל עניין המשקלים, סולמות, כל מה שלומדים בתאוריה וסולפז' וכו'..יש עוד דברים שאני צריכה לדעת מעבר כדי להצליח לנגן מוסיקה אירית?

----
כשאני קוראת את התגובה הזאת, אני נשמעת קצת סנובית לטעמי...זה באמת לא ככה. אני שואלת כי אני באמת רוצה תשובה....

מחייך

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
עוגי
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 14/03/2005 ב- 20:30:36    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

יערה, את לא נשמעת סנובית בכלל.

אבל אני חושבת שאת קצת מחטיאה את העניין. דעתי האישית היא שמוסיקה אירית היא לא דבר שמצריך עצות, אלא דבר שמצריך לימוד.
זה כמו שאנחנו לא מצפים סתם לעצות איך לנגן כינור או פסנתר, או איך לנגן בארוק, אלא ללימוד. ואני לא חושב שסגנון כמו מוסיקה אירית וחליל אירי הם שונים.

יש הרבה דרכים ללמוד מוסיקה אירית. אפשר עם מורה, אפשר עם ספרים. אבל בכל אופן, אם מישהו רוצה לנגן לפי המסורת האירית והטכניקה הנכונה בכלי, זה מצריך מידה מסוימת של לימוד.

אני לא אומר שאי אפשר סתם לקחת את הכלי ולנגן מה שכתוב בתוים. אבל אבל אני חושב שמי שמתעניין במוסיקה אירית מפסיד הרבה מאוד אם הוא לא שואף, לפחות בהתחלה, לנגן בצורה המסורתית המקובלת.
חזור למעלה
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 15:42:43

הודעהנשלח: 15/03/2005 ב- 11:17:51    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אגב לחיות הלילה שביננו... קורץ

במאמר מוסגר ייאמר שישנה כמעט כל ערב מוזיקה אירית משובחת שמשודרת בקול המוסיקה בשעות הקטנות של הלילה ("כל המוזיקה כל הלילה")
בדר"כ זה הקלטות כאלה ואחרות מהופעות חיות של להקות... ונדמה לי אפילו שזה תמיד אותה אחת.

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 15/03/2005 ב- 23:36:55    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לגבי קושי התגובה - שמת לב פעם כמה לאבוב הרבה יותר קשה לנגן קטעים מהירים מאשר לחליל או קלרינט? שמת לב לזה שמלחינים כמעט אף פעם לא נותנים סולו מהיר או ליווי מהיר לאבוב? זה בגלל שכל העניין עם הפיה הקטנה והלחץ של האויר הופך את הסטקטו ובכלל את המעבר בין הצלילים לפחות... זורם. הוא דורש יותר השקעה כדי שישמע קליל... זה לא בא לבד.

ובאשר למוסיקה האירית, יערה, התוים הם רק ההתחלה של השלד של איך צריך לנגן. למוסיקה אירית יש חוקי התייחסות למשקל שונים, כמו כן קישוטים ודרכי הפרדת צליל, קשתות... הכל. הרבה אנשים חושבים שבגלל שזו "מוסיקה עממית" אז היא פשוטה, אבל רחוק מכך. היא מורכבת לדעתי כמו מוסיקה קלאסית, אבל באופנים שונים.

שימי לב שאנסמבל אירי טוב, למרות העובדה שהמנגינה הבסיסית חוזרת, אף פעם לא ינגן פעמיים את אותו המשפט. זה תמיד יהיה קצת שונה. זה אחד הדברים ששומר על מומנטום.

כן... בכמה ימים האלה הספקתי ללמוד קצת על סגנון אירי ולהתחיל לתרגל על חלילית אירית. מתישהו (אני חושב שבקיץ עוד שנתיים) אני אסע לשם לחודשיים, אקנה חליל עץ אירי ואקח שיעורים אינטנסיבים כדי ללמוד. זה נראה לי פשוט מדהים ! ריקוד מסורתי

אני אקשיב עכשיו לקטעים עם האבוב. תודה!

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 15/03/2005 ב- 23:48:12    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

נחמד מחייך

מי זה האבובן? יש לו צליל יפה... וזה גם נחמד. אולי אני בעצם כן אנסה עם אבוב אחרי הכל...

אבל מצד שני, אתם מנגנים נורא לאט (בהשוואה ללהקות איריות או לחבר'ה בפאב), ובקטע שבו הלכת קצת יותר מהר (reelב) אז האבוב לא ממש מנגן בסגנון אירי, הוא סתם נותן רבע כל שני רבעים, או שלוש שמיניות כזה...

נראה, אני אנסה לבדוק איך זה יוצא.

T 4 2
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 25/07/2004 ב- 10:30:34

הודעהנשלח: 16/03/2005 ב- 19:37:38    כותרת הודעה: . תגובה עם ציטוט

הבנתי....
הבנתי שיש לי עוד המון להבין במוסיקה הזאת.

עכשיו אתם רק הגברתם לי את הרצון ללמוד אותה יותר לעומק מאוד שמח ,
אבל לצערי אין לי מושג איך אני אצליח למצוא זמן בשביל זה....

אם מישהו במקרה מצא זמן שהלך לאיבוד, שיתקשר אליי

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
מור
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 11:32:26

הודעהנשלח: 16/03/2005 ב- 20:00:44    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אם דיברת אלי.. אז האבובן זה אסף בארי(מהאקדמיה בת"א... ככה שיש סיכוי שאתה יודע מי זה..) וכן- ההקלטה יצאה די לא משהו פשוט המקליט היה נורא לחוץ בזמן..
חזור למעלה
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 17/03/2005 ב- 09:30:49    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

את צוחקת!? אסף בארי? הצפצפה הזאת?
מתי היה לו צליל כזה?

עוגי
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 17/03/2005 ב- 16:37:31    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל זה ממש מעניין הקטע של קושי התגובה. עוד לא הבנתי את זה לגמרי..

תראה בעיקרון לא צריך להיות הרבה הבדל בין אבוב לצ'נטר של חמת. בשניהם יש עלה כפול.
לגבי עניין הסטקטו: ברוב סוגי החמת אין בכלל אפשרות לנגן סטקטו, כלומר לעצור את האויר.
בחמת אירית אפשר לנגן סטקטו, אבל משיגים אותו בדרך די פרימיטיבית: מצמידים את הקצה של הצ'נטר לברך וכך אפשר להגיע למצב שכל פתחי יציאת האויר סתומים ולא יוצא שום צליל.

אבל אם לא מחשיבים את עניין הסטקטו, אני לא חושב שצריכים להיות הרבה הבדלים. יכול להיות שכאשר יש קלאפות יש הבדל בקושי התגובה? יכול להיות שבכלי שפועל בשיטת "כל אצבע סותמת חור באופן ישיר" אפשר לנגן יותר מהר?
חזור למעלה
guysoft
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 03/09/2004 ב- 15:14:35

הודעהנשלח: 18/03/2005 ב- 00:37:53    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עוגי כתב\ה:
יערה, את לא נשמעת סנובית בכלל.

אבל אני חושבת שאת קצת מחטיאה את העניין. דעתי האישית היא שמוסיקה אירית היא לא דבר שמצריך עצות, אלא דבר שמצריך לימוד.
זה כמו שאנחנו לא מצפים סתם לעצות איך לנגן כינור או פסנתר, או איך לנגן בארוק, אלא ללימוד. ואני לא חושב שסגנון כמו מוסיקה אירית וחליל אירי הם שונים.

יש הרבה דרכים ללמוד מוסיקה אירית. אפשר עם מורה, אפשר עם ספרים. אבל בכל אופן, אם מישהו רוצה לנגן לפי המסורת האירית והטכניקה הנכונה בכלי, זה מצריך מידה מסוימת של לימוד.

אני לא אומר שאי אפשר סתם לקחת את הכלי ולנגן מה שכתוב בתוים. אבל אבל אני חושב שמי שמתעניין במוסיקה אירית מפסיד הרבה מאוד אם הוא לא שואף, לפחות בהתחלה, לנגן בצורה המסורתית המקובלת.

ספר סציפי? אני פשוט מחפש...

לדעתי עוד דרך טובה ללמוד היא לשמוע ביצועים.. צריך להתרגל למקצבים דרך שמיעה... בדרך כלל מוזיקה אירית היא לא מוזיקה כתובה.. ויש קושי להעביר אותה לדף... מאבדים דברים.

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 19/03/2005 ב- 23:50:51    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

יש הבדל מאוד מהותי חוץ מהקלפות: בחמת חלילים, הפיה רועדת חופשי. היא פיה כפולה שפשוט רועדת כשמזרימים אליה אויר.

באבוב, אתה עוטף את הפיה בשפתיים, וצריך לשלוט עליה הרבה יותר בדייקנות. לכן זה יותר קשה...

הדרך היחידה להבין את זה זה פשוט לנסות אני חושב. למרות שבהצלחה עם למצוא אבובן שיתן לך לנגן על הכלי שלו מחייך אנחנו פסיכים בקטע הזה.

הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum