עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

אבל המורה... 35 מעלות בחוץ!!!

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 15:42:43

הודעהנשלח: 15/04/2004 ב- 20:35:18    כותרת הודעה: אבל המורה... 35 מעלות בחוץ!!! תגובה עם ציטוט

וכמה פעמים המורה חיפש איתנו כל השיעור עלה חדש כדי להתגבר על הבעיה של העלה הדפוק בגלל החום...
ואז למחרת העלה חזר להיות בסדר!!! *עצבים*

אני עכשיו מתוודה בפניכם: יש לי בבית לא פחות מעשרה קופסאות עלים שאני עדיין משתמש בהם והכל בגלל המזגי אוויר האלה...

עכשיו אני מכיר הרבה שיטות להתגבר על זה!!!
אחת מהם זה פשוט להעביר את העצבים על העלה... רשע מאוד
אבל אז ההורים לא מבינים איך אני מבזבז עשר עלים בחודש...

מי איתי? נבנה את הכלי העץ שלא משתמש בעלים?? (חוץ מהחליל כמובן...) מגלגל עיניים

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 16/04/2004 ב- 09:35:46    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לא! אני לא אורח, יא דפוק! מתי תזכור כבר שזה אני... דפדפן דפוק.

קודם כל, תדע שקוללת פעמיים. לא רק שאנחנו תקועים עם הפיות/עלים האלה, אלא שירושלים היא אחת הערים היותר קשות לנגן בהן. תל אביב הרבה יותר נינוחה בקטע הזה לדוגמה.

אבל בכל זאת, עשר קופסות? פה אתה כבר קצת מגזים לדעתי... כאילו, אני אבובן, וכמו כל האבובנים אני חתיכת בכיין לא נורמלי בכל הקשור לפיות, אבל , נכון? 100 עלים שונים אמורים להספיק לך לכל סוג מזג אויר אפשרי! אתה קולט שיש לך כבר 20יש גבול...

טוב נו, לפחות לנו יש פלוס - אנחנו יכולים לגעת בפיה עם סכין ולשנות אותה קצת כשצריך.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 16/04/2004 ב- 10:45:06    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל אכן גם אני שיחקתי קצת פרנקשטיין עם העלים שלי...
ויש כאלה שכשאני רואה אותם אני כבר לא זוכר מה עבר לי בראש כדי שהם יראו ככה!!
(אולי כדאי שאני אעשה מוזיאון לעלים שלי. צוחק )

בכל מקרה, תודה על העידוד!! קורץ
ואגב פעם ראשונה שהייתי אצל המורה שלי גיליתי מישהו עוד יותר אובסיסיבי לגבי העלים...
אבל טוב נו.. הוא מורה והוא כבר מנגן הרבה יותר זמן!! נגיד שזה בסדר... מחייך

God
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 13:56:07

הודעהנשלח: 16/04/2004 ב- 13:20:52    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל, מה שאתה לא לוקח בחשבון, שבניגוד עלינו, כשהם מחסליפ עלה, הם שומרים אותו - כדי שמתישהוא בעתיד הם יוכלו להשתמש בו - בניגוד עלינו.

תחשוב , מאז שהתחלת לנגן, כמה פיות השתמשת?

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 18/04/2004 ב- 17:58:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

השתמשתי? לא כל כך הרבה ... גם אני כשיש לי פיה טובה אני שומר אותה... אבל פיה של אבוב מחזיקה פחות משל קלרינט. יש כאלה שמחזיקות חצי שנה, כן. למינה יש כאלה. אבל לרוב זה יותר כמו 3 חודשים. ויש להם מזג רוח מאוד משתנה.
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 18/04/2004 ב- 18:08:29    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שאלה: כשאתה מדבר על הפיות שלכם, זה כולל גם את ה"עלה" שלכם??? כלומר העץ שעושה את הצליל?
כי אם הפיה אצלכם זה החלק הקטן הזה שאתם מוציאים ומכניסים בלי סוף... אז הפיה שלנו יכולה להחזיק כמה שנים טובות אם שומרים אותה היטב.. היא יכולה אפילו ללוות אותך לכל החיים!!
(למרות שאחרי כמה שנים טובות קונים אחרת ומחליפים כשבא לך...)
מה שנשבר בקלות אצלנו זה העלים!!!

EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 19/04/2004 ב- 06:03:06    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

בוקר טוב חמוד! הדבר הקטן שאנחנו מכניסים ומוציאים בלי סוף זה מה שאתה מכנה "עלה" רק שאצלנו זה הרבה יותר מורכב, כי זה לא סתם חתיכת במבוק, זה שתי חתיכות שמוצמדות ביחד וקשורות לפקק בעזרת חוט. אחרי זה צריך לגרד אותן לצורה הנכונה לפי הצליל והקושי שהנגן רוצה... הפתח של האויר שלנו הוא איפה מילימטר על 0.7 (רוחב). לא הרבה, אה?

בכל מקרה, זאת פיה.

God
מנהל
מנהל

הודעהנשלח: 19/04/2004 ב- 19:08:50    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

וכמובן תוסיף לזה שאנחנו מכינים אותן בעצמנו - אנחנו לא עצלנים וקונים אותן בחבילות מוכנות...(טוב, מודה, אולי אני כן - אבל זה כי ריצ'ארד מכין פיות מעולות... אז אני לא רואה יותר מדי צורך לרוץ לתוך תהליך ההכנה...)
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 20/04/2004 ב- 10:57:28    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני לא מבין... למה לעבוד קשה אם עושים את זה בשבילך?? צוחק

חוץ מזה דניאל נראה לי שהעלים של הקלרינט והסקסופון וכל הלכים הנלווים יותר קשים לעשות...
כלומר בעלה יש את החלק הקשה יותר ואת החלק הרך והקל מאוד לשבירה...
ויש גם המון גדלים שונים... 2.5, 3, 3.5 ו-4...
וצריך בשביל זה הרבה ידע בגדלים של העלים...
(גם אצלכם יש גדלים שונים לעלים??)

ורק להמחשה: מתוך קופסא של 10 עלים יש בממוצע 3-4 עלים ממש טובים וכל השאר בינוניים או בהחלט גרועים...
אומנם תמיד אפשר לשפר אותם בכל מיני צורות, אבל לפעמים זה די קשה למצוא עלה טוב!!! (במיוחד כשאתה לפני קונצרט ולחוץ ושמת לב שהעלה שלך עבר ממצויין לזוועה!!)

God
מנהל
מנהל

הודעהנשלח: 20/04/2004 ב- 12:30:48    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

גדי מאמי, כל פייה, ואני מדגיש ואומר כל, לוקחת הרבה יותר זמן להכין מעלה - תחשוב על זה ככה: פייה שלנו היא בערך כמו 2 עלים שלכם, שכל אחד מהם צריך להיות הרבה יותר טוב ממושלם כדי לעבוד כמו שצריך, פלוס כל מה שצריך לעשות בכדי לחבר אותם כמו שצריך.
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 21/04/2004 ב- 18:04:17    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אבוי לך ! הערת את השד! אתה לא יודע שאסור לתת לאבובן להתחיל לדבר על הפיות שלו?

מחייך

טוב. עכשיו כולכם תסבלו.

קודם כל, למה לעבוד קשה אם עושים את זה בשבילך? כי לכל אחד יש מבנה שונה, ולכל אחד מתאימה פיה אחרת... כשעושים את הפיות בשבילך, אתה צריך להסתדר עם מה שאתה מקבל, והמורה יכול אולי לשפץ אותה כשאתה רואה אותו. אבל אין לך שום דרך לשפר אותה אם צריך. וזה גם עולה לך 50 שקל.

לעומת זאת, כשאתה מכין פיות בעצמך, אתה עצמאי. הכי עצמאי שאפשר, בעצם. אתה יודע שאם נהרסת לך פיה, אתה יכול להכין אחרת. אתה יכול להכין לך הרבה פיות, מכל מיני סוגים, שיתאימו לכל מזג אויר ולכל גובה תזמורת. ואם אתה צריך להחליף מורה, או לעבור מדינה, אתה לא צריך לנסוע מאות/אלפי קילומטרים כדי להמשיך לנגן עם אותן פיות. זה קורה להרבה אבובנים שלא לומדים לעשות פיות...

אתם, המזליסטים, קונים את העלים שלכם בקופסות מוכנות. אנחנו צריכים לעבוד שעות על גבי שעות כדי ליצור פיות... ואם אתה חושב שכל פיה מנגנת, אתה טועה. מתוך 10 פיות שאני מתחיל, רק איזה 3-4 יהיה באמת שוות את זה, ועם הזמן זה יתקרב יותר ל6, וזה כי אני טוב בעבודות יד.

מסובך להכין עלה של קלרינט אתה אומר? הא! אני צוחק לך בפרצוף. גדלים אתה אומר? הא לך שוב מחייך
בפיה הקטנה הזאת של האבוב, שאני מזכיר הפתח הסופי שלה הוא כשני שליש-מילימטר על 7 מילימטר, יש הרבה יותר דיוק וענייני גדלים:

- קודם כל הפקק. הוא יכול להיות מעופרת או מכסף. הוא יכול להיות באורך 46 עד 48 מילימטר.
- אחרי זה העץ עצמו. קנה במבוק. אני אפילו לא אדבר על מציאת במבוק טוב, כי על זה אין ממש מדע. הקימור שלו יכול להיות מאיזה 4 סוגים שונים. אחרי שחותכים אותו לשלושה, העובי של החתיכה באמצע יכול להיות מעוד בערך 4 מידות שונות, והעובי בצד של החתיכה גם.
- אחרי שיש לך חתיכת במבוק נחמדה, אתה צריך לתת לה צורה של פיה של אבוב, בעזרת מה שנקרא שייפר. יש כמה צורות של שייפרים שונות.
- הקשירה של הבמבוק לפקק. תודה לאל, זה נעשה אצל כולם בערך באותה צורה.

אחרי שבחרת לך את כל הגדלים שאתה מעדיף, שזה כבר המון, מגיע...

- הגירוד. יש כמה סוגים של גירוד. שני העיקריים הם האמריקאי והאירופאי. לכל אחד מהם יש איזה מליון תת סוגים וכל נגן ממציא את הוריאציה שלו באמצעות ניסוי וטעיה במשך השנים. אני משתמש במין שילוב של האמריקאית עם מאפיינים של האירופאית.

ועכשיו לפרטים של הגירוד, שתבין עד כמה זה מסובך. אני מתאר פה את השיטה שאני משתמש בה, לא משהו עולמי כזה.

טיפ באורך 4 מילימטר בצדיים ו2 מילימטר בצד. העובי באמצע הוא בסביבות 0.20 מילימטר, ובצדדים 0.14
לקראת המילימטר האחרון של הטיפ, אני הופך אותו למאוד דק, כדי שיגיב יותר בקלות.
מתחת לזה, הלב. הוא בצורת יהלום, ושם אני משאיר קצת יותר "בשר" לפיה... זה מה שיוצר את העומק של הצליל. מתחת לזה, יש שתי מסילות של1.5 מילימטר רוחב, באמצע יש עמוד שדרה של חצי מילימטר שאסור לי לפגוע בו או שהולך הכיוון, וכמובן בכל צד אני צריך להשאיר שוליים שבהם הסכין לא נוגעת או שהכל נהרס.

כל מכת סכין יכולה לשנות לגמרי את הפיה, ואתה צריך לעשות הכל ממש ממש בזהירות. לוקח כמה חודשים לגמור פיה, כי אי אפשר לעשות הכל בפעם אחת. צריך בשלבים, ולחכות כמה ימים בין שלב לשלב.

אני מניח שאתה לא מצליח לדמיין אפילו את רמת הדיוק שזה דורש מהסכין, וכמה סבלנות זה דורש מהאבובן המסכן.

אז אתם קלרינטיסטים, עם העלים הפשוטים שלכם, יכולים להודות לאלהים על המצאת הפיה ה"חד צדדית" שלכם, או כפי שהיא מכונה באקוסטיקה "anche batante".

הו. הנה. הוצאתי את התסכולים שלי מהפיות...

סליחה על ההצפה.

לילה טוב,
אבובן מתוסכל.

Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 21/04/2004 ב- 18:17:05    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

טוב אחי.. קודם כל קבל ח"ח על ההצפה!! צוחק

אח"כ אגיד זאת: כל כלי והבעיות שלו!!
אצלנו עד שאנחנו מתרגלים לפייה אחת זה לוקח כמה שבועות טובים!!
ויש גם את התפס לעלה... שזה בכלל... אספנות ממש!!!
כל תפס ומזג שלו!! תפס שעוזר לסקטו, אחד יותר טוב עם הלגטו, אחד שנותן צליל כזה ואחר יותר עמוק...
בקיצור אגדה ושמה תפס!! קורץ

בכל מקרה תודה על השיעור... ערב נעים!!! מחייך

עידו
משתמש על
משתמש על

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 12:42:33

הודעהנשלח: 21/04/2004 ב- 21:08:53    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

טוב.... אז קראתי...הבנתי.. ועמנואל.. אני מוכרח לציין שאני לא יודע המון על הכנת פיות לאבוב... הרוב זה מה שאני רואה מנתי... למרות שבכלל גבי מכינה לו את הפיות.... אז ככה... אתה צודק... זה באמת לא קל... להכין פיות של אבוב... וצריך להיות סבלני וכל זה ומספיק מדוייק כדי שתצא פייה טובה... אבל זה הנסיון... בעיקר.....
אבל.... קודם כל.. אולי לא תסכים... אבל ברוב המקרים... העלים שלנו מחזיקים הרבה פות מפיות של אבוב.....
והדבר היותר חשוב.. ובזה אני בטוח.. כי ביררתי.... תראה... להכין פייה זה הרבה זמן לוקח... אבל... הזמן שלכם שווה אצלנו לכסף.... והרבה מאוד כסף....
אתה יודע שקופסא של עלים עולה 120 שקל..... יש בה 10 עלים.. מתוכם במקרה הטוב כ-4 עלים טובים..... ולפעמים גם פחות.... תוסיף לזה שאם אתה מנגן מספר נכבד של שעות ביום אתה אוכל עלים... וזה המון המון כסף!!! המון המון..... לכן בהמון מקרים אין לי עלים.... ו.. הסיבה לכך שקלרניתנים לא עושים עלים זה בגלל המסורת..... זה תמיד היה נהוג שקונים... לעומת אבובנים שרובם מכינים בעצמם..... אני בכיף.. למרות שזה נורא קשה הייתי מוכן להכין עלים.... באמת.... כי פשוט אין לי דרך לממן את כל העלים האלה.....
אבל בסופו של דבר... מה שנכון זה שאין יותר קשה או יותר קל.... בכל דבר יש פלוסים ומינוסים... ובכל כלי יש את הבעיות שלו.......
זה הכל חבריי
חזור למעלה
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 25/04/2004 ב- 18:06:03    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

באשר לכסף - פיה של אבוב כשקונים אצל המורה עולה 50 שקלות. לכן גם פה אין כל כך הבדל...

אגב, ראיתי אתמול ליגטורה לקלטינט ממש מגניבה, כמו "ליגטורת חלל" כזאת. כולה מתכת, עם דבר כזה שמרכז את הלחץ על מרכז העלה... ממש יפה. הנגן אמר שזה פותח לו את הצליל.

עידו
משתמש על
משתמש על

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 12:42:33

הודעהנשלח: 25/04/2004 ב- 19:19:13    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

יש לי את הליגטורה הזו.......
ומי היה הנגן?
חזור למעלה
Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הודעהנשלח: 25/04/2004 ב- 20:58:13    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

קוראים לליגטורה הזאת "אופטימום"...
אני מבטיח לעשות עליה דו"ח בפינה "שכלולים טכנולוגיים"!!

הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum