עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

טקסט

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> ווקאליסטים
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
מור
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 11:32:26

הודעהנשלח: 11/08/2005 ב- 13:54:01    כותרת הודעה: טקסט תגובה עם ציטוט

בעקבות הערה שטל אמר יש לי שאלה שאני אשמח לשמוע את דעתכם.. ומזכירה לי את הבגרות בתולדות(בעעעעע..פשוט הייתה שאלה ענקית על התפתחות האופרה ולא ידעתי לענות על שום דבר אחר וגם על זה לא ממש..)קיצר, מה אתם חושבים המוזיקה יותר חשובה מהטקסט או שהיא רק משרתת את הטקסט?
(אוי יצא מעורפל.. נקווה שתבינו את הכוונה.. אני חייבת לחזור לעבוד לפני שמישהו יחזור אין לי זמן לעבור על זה סורי)
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
T 4 2
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 25/07/2004 ב- 10:30:34

הודעהנשלח: 11/08/2005 ב- 14:27:51    כותרת הודעה: . תגובה עם ציטוט

זאת שאלה שדוקא יצא לי לחשוב עליה...
בסך הכל אני חושבת שזה מאוד תלוי באדם עצמו, לא רק במלחין או היוצר, אלא גם באותו אדם שמאזין.
כל אחד מדגיש את תשומת הלב שלו למשהו אחר, לפי הנטיות שלו..מחייך
לפעמים יהיו מקרים שבהם היוצרים התכוונו שהדגש יהיה על המוסיקה ופחות על המילים, אבל ברגע שיצירה כלשהי יוצאת לציבור הרחב...לכל אחד מותר לפענח את זה כרצונו...כי זה כבר הופך לנחלת הכלל.

מחייך

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
Mico
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 02/11/2004 ב- 10:02:44

הודעהנשלח: 11/08/2005 ב- 15:13:13    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

דווקא במוזיקה עתיקה במזמורים הגריגוריאנים ובכנסיות המוסיקה שירתה את הטקסט, מן הסתם. כל המוסיקה, או חלקה הרב בכל מקרה היה מוסיקה דתית, כאשר עוד לא התפתחו הז'אנרים של מוסיקה חילונית. נראה לי גם ביוון העתיקה, אבל יכול להיות שפה אני טועה.
טל כץ
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/07/2004 ב- 23:33:57

הודעהנשלח: 11/08/2005 ב- 16:05:47    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

את לא טועה אלכס. המוסיקה בתקופה ההיא שירתה את הטקסט ואסור היה שהמוסיקה תהיה יותר
נעלה מהטקסט מכיוון שהטקסט המקראי היה הרבה יותר חשוב וזה היה נחשב לחטא אם תשומת לב
המאמינים הייתה פונה אל המוסיקה יותר מאל הטקסט. לכן המוסיקה הייתה פשוטה והקווים המלודיים
זזו בצעדים של סקונדות ולא בקפיצות אדירות. עם הזמן הדברים השתנו.
למשל סטרווינסקי ביצירת המופת שלו - סימפוניית תהילים, רצה שהטקסט והמוסיקה יהיו שווים זה לזה.
שהמקהלה לא תהיה נעלה יותר על התזמורת או להפך. לשניהם כתב תפקיד שווה ואף אחד לא שולט על אף אחד.
האמת שזה תלוי ביצירה. אני בכל אופן הבאתי דוגמא של יצירה למקהלה ותזמורת ולא דוגמא מן האופרה.
אבל אין פה שאלה של מה חשוב יותר. אני חושב שלא ניסחת את השאלה נכון.
אני חושב אבל שהכל חשוב במבט כולל כשזה בא לעניין האופרה.
אם זה המוסיקה, הטקסט, העלילה, התפאורה, המשחק, הריקוד. לכל אלה יש תפקיד באופרה
וזה לא סתם שם. אפשר היה לבצע את האופרה רק עם הטקסט ומשחק. ללא המוסיקה.
אבל אז לא היה לזה את אותו האפקט. המוסיקה אכן משרתת את הטקסט ולכן זה הופך את תפקידה לחשוב ביותר.

holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 11/08/2005 ב- 19:58:29    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

מכיוון שכשישנה יצירה מוסיקלית כלשהי עם טקסט, אי אפשר לומר שמישהו יותר חשוב, כי שניהם יחד מהווים את היצירה השלמה. בלי אחד מהם, היצירה תאבד מערכה. זה כמו לשאול אם בכורל באלט יותר חשוב מהטנור או מהבס וכד'. בלי אחד החלקים היצירה ממילא מתחסרת.

אבל אני חושב שבתור מוסיקאים אנחנו מן הסתם רגישים יותר למוסיקה (בד"כ), והיא מבחינתנו עומדת במרכז היצירה. כלומר, אני לא מכיר אנשים ששומעים אופרות בגלל הטקסט שלהם, או ששומעים את המיסה של באך בזכות הטקסט שלה.

לפיכך החשיבות היא עניין סובייקטיבי לכל אדם.

אגב טקסט מול מוסיקה: פלסטרינה המסכן קיבל איומים מהכנסיה באמת, שהמוסיקה שלו כנראה יפה מדיי והיא מסיחה את הדעת מהתפילה. אם אני לא טועה לתקופה מסוימת הוא נאלץ להתגמש עם הכנסיה, אבל בסופו של דבר הוא חזר לכתוב כמו שהוא יודע, למזלה של האנושות.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
songod
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 07/07/2006 ב- 13:47:10

הודעהנשלח: 07/09/2006 ב- 13:57:48    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

היי כולם.

אני חושבת שהשאלה הזאת היא אחת השאלות העיקריות שמטרידות זמרים. כמובן שהתשובה ל"מה יותר חשוב" קשורה קודם כל לזאנר שבו אתב עוסק, ליצירה הספציפית שאתה מבצע, לטעם שלך וליכולות שלך בתור זמר. לפני כמה חודשים השתתפתי בכיתת אומן עם פטריס מייקלס, (מי שמכיר) זמרת מעולה ומורה מצוינת שאמרה בין היתר את המשפט "כששואלים אותי מה אני יותר, זמרת או מוסיקאית אני עונה שאני קודם כל מוסיקאית, שהכלי שלה זה הקול". זאת נראית לי הגדרה מעולה. אנחנו קודם כל באים לייצר מוסיקה.
מצד שני, בזמן האחרון התחלתי לחשוב הרבה על מאפיינים של שפה, על הבעה של טקסט שהיא מעבר ללחשוב על "מה המילים החשובות במשפט, ואיך להבליט אותן". התחלתי לחשוב על אסתטיקה של שפה, של מאפיינים מיוחדים של הגרמנית, הצבע של התנועות ועוצמה של עיצורים. כל זה גרם לי לחשוב על מוסיקה של השפה... הגעתי לחשוב על זה גם דרך עוד כיתת אומן של צארלס ספנסר (מי ששמע), שהוא קואוצ' (כלומר פסנתרן שעובד עם זמרים על אינטרפרטציה). והוא הזכיר כמה הקלטות של זמרים גדולים (ביניהם פישר-דיסקאו) שבהן הוא מבצע את מסע החורף, אבל אחר כך הוא פשוט מקריא את הטקסט בלי המוסיקה, מעין "הקראה משחקית" כזו... מה שגורם לחשוב על המצלול והיופי של השפה- צעד אחד לפני שנותנים להם גם צלילים שיוצרים מוסיקה. ממש מענין, לא? (לי אין את הביצוע המוקרא, מי שיכול להשיג מוזמן...)

בקיצור, נראה שיש מוסיקה גם בתוך טקסט, וברגע שמבליטים את היופי של השפה, המוסיקה נעשית ברורה יותר ועשירה יותר. חוץ מזה, אחד מהיתרונות שיש לזמרים על אנסטרומנטליסטים זה שלנו יש טקסט ברור, וסיפור ברור. למה לא להינות מזה ולהשתמש בזה? או לפחות לראות בזה יתרון והעשרה למוסיקה במקום לחשוב מי יותר חשוב, ומה בא במקום מה...

תגובות, תגובות!
שיראל

Mistyusic
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 15/06/2004 ב- 11:27:19

הודעהנשלח: 07/09/2006 ב- 15:05:26    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

מסכים מאוד שיראל.
מעבר לזה - כשיש טקסט זה נותן לך נקודת חיבור כל כך ממשית לרגש שלך.

לגבי - מה אני קודם כל, זמר או מוסיקאי, זה כל כך נכון.
אני חושב שלחשוב שאתה קודם כל "זמר" ואתה מנסה לשרת את עצמך, אתה מאבד את הפואנטה. אתה צריך לשרת את היצירה ואת המוסיקה. אני חושב שזה אופייני לתלמידים להתמקד יותר מדיי בדברים טכניים בשירה, אבל זה רק הבסיס. יש את הצד שמעבר.

ובעייני המרכז הוא להתחבר לרגש ב צורה אמיתית.

זו הגדרה נפלאה - מוסיקאי שמשתמש בקול ככלי.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> ווקאליסטים כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum