עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

שמיעה אבסולוטית. האמנם?

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> אוף טופיק מוסיקלי
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
GayaO__O
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 16/04/2013 ב- 22:16:12

הודעהנשלח: 02/05/2013 ב- 05:44:12    כותרת הודעה: שמיעה אבסולוטית. האמנם? תגובה עם ציטוט

בסוף שנה שעברה המורה שלי רצתה לבדוק אם יש לי שמיעה אבסולוטית, ואני לא ממש הצלחתי במבחנון שהיא עשתה לי (הייתה לי סטייה של חצי טון לפעמים, כי אני שומעת תו ופשוט שרה אותו בלי סימני היתק). מאז די עזבתי את זה, עד שפגשתי מישהו אחד עם שמיעה אבסולוטית (לפני חודש בערך) ורציתי לבדוק אם אולי בכל זאת יש לי שמיעה מוזיקלית או אבסולוטית או וואטאבר. פשוט ראיתי שאני מצליחה לזהות כל צליל (גם את הצלצול הזה במטוס שאומר שצריך לחגור חגורות או שאפשר להוריד), אבל אם מנגנים שני צלילים ומעלה אני לא מסוגלת לזהות אותם (או שאני יכולה רק את הגבוהה מביניהם). אחרי זה ניסיתי לשיר עם טיונר וראיתי שאני נמוכה בצורה משמעותית, למרות שאני נשמעת לעצמי מכוונת, אבל כשאני מכוונת את החליל בלי הטיונר ואז משווה אליו הוא דווקא מכוון. אני הצלחתי לנגן חלקים מכל מיני יצירות משמיעה (אמנם קטנים, כי בחלקים מהירים אני לא מצליחה לעקוב) אבל אני לא מסוגלת להקשיב למוסיקה בשביל הכיף, וזה מעצבן. החלק הכי מוזר לדעתי הוא שזה התפתח במהלך השנה האחרונה ואני לומדת חליל בערך שנה ושלושה חודשים (אני יודעת שזה לא הרבה, אבל די הרבה פעמים אומרים לי שאני מתקדמת מהר) אבל מגיל 7 עד גיל 9 למדתי פסנתר, וזה ממש לא היה קיים אז (אני פסנתרנית נוראית. אני לא יכולה להתרכז בהרבה דברים בו זמנית, אז בטח שלא בכלי הרמוני).

סליחה על כל החפירות מגלגל עיניים , אבל האם זה בכל זאת נחשב לשמיעה אבסולוטית?
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
טל כץ
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/07/2004 ב- 23:33:57

הודעהנשלח: 02/05/2013 ב- 07:16:00    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שמיעה אבסולוטית היא תופעה שמתבטאת ביכולת של אדם לשחזר בראש תדר צליל ששמע כבר בעבר בצורה דיי מושלמת, אם בשירה או בציון שם התדר כתו מוסיקלי. ברגע שלמד כיצד מערכת שמות התווים עובדת יש לו את היכולת לציין את שמות התדרים אותם הוא שומע כתווים. כבר נתקלתי ברמות שונות של שמיעה אבסולוטית. אני מכיר מישהי שיכולה לציין רק את שמות הבקרים אבל לא שומעת את הדיאזים והבמולים. יש כאלה שיכולים לפרק חמישה צלילים שמנוגנים ביחד באותו הזמן בלי בעיה ויש כאלה שלא יכולים. יש כאלה שיכולים לזהות כל חריקה, זמזום, צפצוף כאיזה תו זה ואחרים שלא כל כך. זה מגיע ברמות שונות וניתן לפיתוח.

לגבי לנגן משהו משמיעה או לשיר משהו משמיעה זה כבר עניין של שמיעה יחסית. כל מוסיקאי עם אוזן טובה יכול לנגן דברים משמיעה, כמובן בהתאם לרמה שהכשיר ופיתח את היכולת שלו לעשות כך.

תתרכזי יותר בפיתוח השמיעה שלך, הידע המוסיקלי התאורטי שלך וחוש הקצב. אלה הדברים שיפתחו אותך להיות מוסיקאית יותר טובה.
שמיעה אבסולוטית היא לא כל כך פרקטית מכיוון שלידיעת שמות הצלילים שנשמעים אין חשיבות רבה כמו חשיבות הבנת היחסים בין הצלילים שאני שומע\מנגן. מה תפקידם, לאן הם הולכים, מה התחושה והאופי שהם מנסים לייצר, אילו תבניות קצב אני יכול ליצור איתם וכו'.

רגע בו אני יכול לחשוב ששמיעה אבסולוטית היא שימושית ונחוצה הוא למשל כשזמר\זמרת צריכים להתחיל קטע שירה לבד ללא ליווי ואחר כך מצטרף אליהם ליווי, אז הם חייבים להיות בסולם הנכון מההתחלה. אך לרוב זמרים מקבלים צליל כרפרנס לפני שהם מתחילים שיר שמתחיל כך אם הם לא מסוגלים להתחיל לבד בלי לשמוע שום דבר לפני כן.

GayaO__O
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 16/04/2013 ב- 22:16:12

הודעהנשלח: 02/05/2013 ב- 13:53:25    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תודה רבה מחייך
כשאני אומרת שאני מנגנת קטעים משמיעה, אני מתכוונת לזה שאני שומעת קטע וחוזרת עליו (בדיוק אותו דבר, ללא שינוי בסולם).
אני מכירה אנשים שחוזרים על הקטע בסולם אחר ואני אישית ממש מתקשה בזה. המורה שלי אמרה לי פעם אחת לנגן את יונתן הקטן בכמה סולמות
ולא הצלחתי עד שהבנתי שאני צריכה לשיר את זה בראש בכמה סולמות ורק אז זה יצליח (היא אמרה לי לעשות את זה כשדיברנו על
איך לזכור קטעים בעל פה). אני מכירה רק שני אנשים עם שמיעה אבסולוטית שאחד מהם בכלל לא יודע לקרוא תווים והוא פשוט מנגן
על פסנתר משמיעה, ועוד אחד שהוא חלילן מדהים ואחרי שפגשתי אותו התחלתי להתעסק בעניין הזה. שניהם מוציאים קטעים משמיעה,
אבל באותו הרגע, ובאותו הסולם. אותי היכולת הזאת פשוט מעצבנת כי אם אני מנסה לשמוע מוסיקה בשביל הכיף אני לא מפסיקה לחשוב
וזה גורם לי להקשיב למוסיקה רק כשאני "חייבת", וזה בדרך כלל אם המורה שלי מבקשת להאזין לקטע כלשהו, אם אני סתם לומדת קטע חדש ואני רוצה לדעת איך הוא נשמע
או אם אני נמצאת במקום שיש בו מוזיקה ואני לא שולטת עליה (כמו בהרבה מסעדות או חנויות).

דרך אגב, השורות כאן קטועות כי זה מתיש לקרוא שורה כל כך ארוכה וזה גורם לי לקרוא שורות פעמיים או לדלג על חלק.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> אוף טופיק מוסיקלי כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum