עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

ניקוי יסודי של החצוצרה (עם תמונות)

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי מתכת
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
טל כץ
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/07/2004 ב- 23:33:57

הודעהנשלח: 14/02/2014 ב- 23:39:05    כותרת הודעה: ניקוי יסודי של החצוצרה (עם תמונות) תגובה עם ציטוט

אני ממש מצטער שלקח לי המוווווון זמן. הנה האשכול שהבטחתי שאפתח ובו אכתוב ואראה לכם כיצד מנקים חצוצרה מבפנים ומבחוץ באופן יסודי.
אני ממליץ לקרוא את שלבי הניקוי מספר פעמים לפני שאתם ניגשים למלאכה בכדי למנוע טעויות אפשריות כמו "אופס, חבל שלא קראתי עד הסוף!".
האחריות היא לחלוטין עליכם!

מומלץ לבצע ניקוי יסודי לחצוצרה, תקופתית. ההכי עצלנים בעולם עושים את זה בין פעם בחצי שנה עד שנה, הפחות עצלנים פעם ב-3-4 חודשים
והרציניים פעם ב-1-2 חודשים. פעם הייתי בקטגוריית הרציניים, כיום בקטגוריית הפחות עצלנים. אני מקווה שזה לא יוביל אותי אל קטגוריית ההכי עצלנים.
אני חושב שפעם בחודשיים זה בהחלט סביר במידה ושומרים טוב על הכלי בין הניקויים.

ניקוי תקופתי של הכלי חשוב לשמירת הציפוי של הכלי שמתחמצן מהחזקת הכלי עם הידיים וחשיפתו לאוויר, ללחות ולכלוך ולניקוי הלכלוך שמצטבר בתוך הכלי
כמו חתיכות מזעריות של אוכל, אבנית, ירוקת, שכבות מצטבורת של שמן וגריז על השסתומים והסליידים השונים.

ניקוי תקופתי ישמור על חיי הכלי לאורך זמן וימנע בעיות קורוזיה! תאמינו או לא אבל גם הרגשת הנגינה בחצוצרה נקיה היא בהרבה יותר כיפית!

שלב ההכנה

המצרכים:
1. חצוצרה מלוכלכת.
2. סבון כלים -> עדיף כמה שיותר סטנדרטי כמו פלמוליב קלאסי, סוד בצבע ירוק או פיירי קלאסי.
3. אמבטיה, כיור או גיגית פלסטיק בגודל שמתאים לחצוצרה.
4. מטליות מיקרופייבר לניגוב כמו המטליות של סנו סושי או ניקול שניתן לקנות בסופר.
5. גליל נייר סופג שגם כן ניתן לקנות בסופר (לא נייר טואלט!).
6. שמן לחצוצרה -> ממליץ על שמן סינתטי כמו שמן של ימהה שניתן לקנות בכלי זמר. לא מתייבש מהר (יכול להחזיק עד שלושה שבועות),
לא רעיל, אין לו ריח ולא מזיק לסביבה. לא ממליץ על Al Cass - Fast, מתייבש מהר מאוד וצריך לשמן איתו בתדירות מאוד גבוהה
וקראתי כבר מספר פעמים שהוא מזיק לשסתומים.
7. גריזים לסליידים השונים -> בארץ ניתן להשיג בכלי זמר גריז סינתטי של ימהה.
8. חוטר לניגוב בית השסתומים (לא בטוח שמוכרים איפה שהוא בארץ)
9. מברשות ניקוי (נחשים) -> מברשת לפיה, מברשת לצינור הראשי (לידפייפ), מברשת לשסתומים ולבית השסתומים.
ניתן לקנות מברשות לחוד בחנויות המוסיקה השונות. לצערי לא נתקלתי בסטים\קיטים שווים למכירה בחנויות המוסיקה בארץ.
ייתכן שיש קיטים של באך או קון אך אני נמנע לחלוטין משימוש בשמנים שהם מייצרים כי הם נוראיים יותר מ-Fast!

ניתן להזמין קיט\סט שלם של אביזרי ניקוי לחצוצרה של Ultra Pure מהאינטרנט. זה יוצא הרבה יותר זול מלקנות את כל האביזרים האלה לחוד בארץ!
עם עלות המשלוח זה עדיין יוצא הרבה יותר זול! אני משתמש במוצרים של Ultra Pure כבר 9 שנים ואני מאוד מרוצה. את הקיט ניתן להזמין מכאן:
Deluxe Trumpet Care Kit
הוא כולל בקבוק שמן, גריז רגיל, גריז קל, מברשת לבית השסתומים, מברשת לפיה, מברשת גמישה ללידפייפ ומטלית מיקרופייבר.
כל אלה עם עלות המשלוח יוצא 130 ש"ח בערך כשבארץ רק מברשת אחת יכולה לעלות בין 40-70 ש"ח! שווה את ההשקעה והחבילה מגיעה תוך שבוע בדואר.

דרך אגב, את החוטר ניתן להזמין באיביי ב-50 ש"ח בערך. צריך לחפש באנגלית Trumpet Cleaning Rod.
אני לא יודע אם ניתן לקנות כזה בארץ. אפשרי להסתדר גם בלי החוטר.

כעת כשיש לנו את כל המצרכים הדרושים אפשר לעבור לשלב הבא!

שלב ההכנה ופירוק החצוצרה

קודם כל נפרק את כל חלקי החצוצרה: השסתומים, שלושה ברגים בתחתית בית השסתומים, צינור כיוון, הסלייד הראשון, השני והשלישי ובורג המעצור של הסלייד השלישי.

אחר כך נמלא אמבטיה, כיור או גיגית פלסטיק במים פושרים עד מעט חמימים לגובה שיכסה חצוצרה. זהירות לא למלא במים ממש חמים\רותחים כי הם
יכולים לגרום לקילוף של ציפוי לקה. נקח את הסבון כלים ונוסיף כמות של כף+ בערך אל המים ונערבב.

טיפ לאלה מכם שמשתמשים באמבטיה מחרסינה או כיור. מומלץ להניח מגבת בתחתית האמבט בכדי למנוע שריטות לאמבט, לחצוצרה ולחלקיה.
בעבר כשהייתה לי גישה לאמבטיה מעולם לא השתמשתי במגבת והכל היה בסדר. ההחלטה היא שלכם בהתאם לרמת העצלנות והזהירות שלכם מחייך

שלב ההשרייה, הקרצוף והשטיפה

כעת נתחיל להניח בזהירות את חלקי החצוצרה בתוך המים. את השסתומים לא נניח בתוך האמבטיה! נגיע אליהם אחר כך.
נניח במים את הפיה של החצוצרה, הסלייד הראשון, השני והשלישי, צינור כיוון, התחתיות של בית השסתומים, המעצור של הסלייד השלישי ולבסוף את החצוצרה.
נשרה את החצוצרה וחלקיה במים עם הסבון כחצי שעה.

בינתיים ניקח כוס גדולה שיכולה להכיל את שלושת השסתומים. נמלא את הכוס במים עד לגובה שלא יגע בפדים שנמצאים כמעט בראש השסתום.
אנחנו לא רוצים להרטיב אותם אחרת הם יצטמקו. נוסיף למים מעט סבון כלים ונערבב, נניח את השסתומים בכוס להשרייה של כחצי שעה.
מי שמפחד להרטיב את הפדים במים, ניתן להבריג את לחצן השסתום החוצה ולהוציא את הפדים ולשים אותם בצד.
אם במקרה יש לכם פדים מגומי אז אין לכם ממה לדאוג בכלל.

כעבור חצי שעה ניגש לשסתומים עם המברשת הייעודית לבית השסתומים ונשתמש בה בכדי לקרצף את החורים בשסתומים.
ניתן לטפטף מעט סבון כלים ישירות על המברשת ולקרצף. עדיף שלא לקרצף את המשטח החיצוני של השסתום בכדי למנוע שריטות על השסתומים.
לאחר הקרצוף נשטוף בכיור כל שסתום בנפרד במים בכדי לנקות את הסבון ממנו. זהירות לא להרטיב את הפדים. ניקח נייר סופג וננגב את המים מהשסתומים.
נניח את השסתומים בצד על משטח העבודה לייבוש.

כעת נלך לאמבטיה או לגיגית ונתחיל לשלוף מהמים את החלקים הנפרדים של החצוצרה לניקוי בכיור. בעזרת המברשת הגמישה או המברשת של בית השסתומים
נקרצף כל צינור מבפנים. גם כאן ניתן לטפטף מעט סבון כלים ישירות על המברשת לקרצוף. לאחר מכן נשטוף ביסודיות כל צינור במים בכיור וננגב אותם עם נייר סופג ונניח
בצד על משטח העבודה לייבוש. אל תשכחו גם את הבורג של הסלייד השלישי ואת שלושת התחתיות המתברגות במים.

את הפיה נקרצף בעזרת המברשת המיועדת לפיה. נשטוף במים, ננגב ונניח בצד.

כעת נעבור לחצוצרה. בעזרת המברשת היעודית נקרצף את בית השסתומים ובעזרת המברשת הגמישה נקרצף את הצינור הראשי (הלידפייפ) של החצוצרה.
אתם לא תאמינו כמה לכלוך יכול לצאת מהלידפייפ בחצוצרה מלוכלכת! בעזרת המברשת הגמישה ניתן גם לקרצף את כל החורים האחרים בחצוצרה וניתן לעשות
זאת גם עם המברשת של בית השסתומים. אל תנסו לדחוף את המברשות בכוח מעבר לאן שהן יכולות להגיע.

לאחר שקרצפנו את הצנרת של החצוצרה נשטוף אותה ביסודיות במים דרך הפעמון ודרך כל הצינורות השונים. חשוב מאוד לשטוף את כל הסבון מהכלי!
נקח נייר סופג וננגב את המים מהחצוצרה. ניתן בעזרת מטלית מיקרופייבר וחוטר לנגב את בית השסתומים מבפנים.
נניח את החצוצרה וכל חלקיה המפורקים בצד על משטח העבודה לייבוש.

הניחו לחצוצרה ולחלקים כשעה להתייבש. אני בדרך כלל משאיר את הכל להתייבש במשך הלילה ומרכיב את הכל בחזרה יום אחרי בכדי לוודא שהמים התייבשו.
אני מאוד קפדן מחייך לחסרי הסבלנות והזמן, אתם לא באמת חייבים.

פירקנו, שטפנו, קרצפנו וייבשנו. החלק הקשה עבר ועכשיו עוברים לחלק הכיפי!

שלב הרכבת הכלי, גירוז ושימון

הכינו בהישג יד מגבות נייר, גריזים ובקבוק שמן.

נתחיל בהכי קל ונבריג בחזרה את שלושת התחתיות המתברגות של בית השסתומים. כעת ניקח את צינור הכיוון של החצוצרה, את הגריז המתאים לצינור כיוון
ונמרח על הצינור. אל תתביישו למרוח כמות מספקת. מכיוון שצינור הכיוון לא אמור לנוע באופן מהיר וחלקלק אלא אמור להיות דיי יציב במקומו אז מומלץ להשתמש
בגריז נוקשה יותר. אני משתמש בגריז הרגיל של Ultra Pure. הגריז של ימהה גם עושה את העבודה. יש צינורות כיוון בחצוצרות שונות שאולי יזדקקו לגריז יותר קשיח.
זה עניין של ניסוי וטעייה עד שמוצאים את מה שעובד הכי טוב לכלי שלכם.

לאחר שמרחתם את הצינור בגריז חברו אותו חזרה אל מקומו בחצוצרה. שימו לב שכשתסגרו את הצינור עד הסוף יבצבצו שאריות של גריז החוצה.
נגבו את השאריות בעזרת נייר סופג. כעת עשו את אותו הדבר עם הסלייד השני\אמצעי של החצוצרה.

כעת נעבור לסלייד הראשון והשלישי שהם סליידים שאמורים לנוע באופן חלק וחופשי ולכן לסליידים האלה נשתמש בגריז יותר רך כמו הגריז הרך של Ultra Pure.
גם כאן ניתן להשתמש באותו הגריז של ימהה. נתחיל עם הסלייד הראשון ונמרח גריז על הסלייד עצמו ועל הסלייד בחצוצרה. נחבר וננגב את השאריות.
נעשה את אותו הדבר עם הסלייד השלישי. כעת ניתן בעזרת השמן של השסתומים לרכך את הגריז בסלייד הראשון והשלישי בכדי לאפשר תנועה חלקה יותר.
תתחילו עם טיפה אחת של שמן על הצינור העליון והתחתון בכל סלייד ובדקו אם התנועה משתפרת לשביעות רצונכם. הוסיפו עוד שמן עד לתנועה הרצויה.
הזהרו לא להוסיף יותר מדי כי זה גם יכול לגרום לתנועה פחות טובה. אם השמן טפטף קצת על החצוצרה נגבו אותו בעזרת נייר סופג.
אל תשכחו להבריג חזרה את בורג המעצור של הסלייד השלישי.

נניח על משטח העבודה נייר סופג ונקח את שסתום מספר 1. על כל שסתום כתוב מספר כך שאל דאגה. אתם תדעו לאן מתאים כל שסתום.
החזיקו את השסתום באוויר מעל הנייר הסופג וטפטפו מספר טיפות שמן על כל חלקו הכסוף. 2-4 טיפות יספיקו ואין צורך ביותר מזה. אין צורך לטפטף שמן על הקפיץ.
הכניסו בזהירות את שסתום מספר 1 לבית השסתום הראשון שהוא הרחוק ביותר מהפעמון של החצוצרה. שימו לב! הכניסו את השסתום בצורה כזאת כשהמספר
שכתוב עליו פונה לכיוון הצינור הראשי (הלידפייפ). כלומר כשאתם רואים את המספר בעיניים. כשהשסתום בפנים תנו לו סיבוב קטנטן עד שאתם שומעים "קליק"
והוא לא יכול יותר להסתובב. המנעו מלסובב את השסתום בתוך בית השסתום סתם כך. זה לא בריא בכלל לשסתומים!
כעת סגרו את ההברגה ועשו את אותו הדבר עם שסתום מספר 2 ו-3.

כשסיימתם וכל השסתומים חזרו למקומם נסו לנשוף אוויר אל תוך הצינור הראשי (הלידפייפ) ואם יוצא אוויר מהפעמון אז זה אומר שהרכבתם
את שלושת השסתומים בצורה הנכונה. אם אתם לא מצליחים לנשוף אוויר והכלי מרגיש סתום זה אומר שטעיתם איפה שהוא בהרכבת השסתומים.
וודאו ששלושת השסתומים מונחים בבתיהם כשהמספר על כל אחד מהם פונה ישירות אליכם. אם לא נפתרה הבעיה, קחו את הכלי למורה.

קחו את מטלית המיקרופייבר ונגבו את כל הכלי המצוחצח ומנצנץ לתפארת. נגנו בו יומם וליל והכי חשוב, תהנו!

מספר טיפים לסיום:
בכדי שלא תאלצו לבצע ניקויים תקופתיים כאלה בתדירות גבוהה השתדלו לנגב את הכלי בעזרת מטלית המיקרופייבר מדי פעם אחרי שאתם מסיימים לנגן.
דאגו לשמן את השסתומים מדי שבועיים במידה ואתם משתמשים בשמן סינתטי. אם אתם משתמשים ב-Fast, שמנו פעם בשבוע או פעמיים בשבוע במידת הצורך.
דאגו לרוקן את המים המצטברים בכלי כשצריך ולפני שאתם מחזירים את הכלי לתיק.
העזרו בברזים היעודיים בכלי וגם שלפו מדי פעם את הסליידים החוצה ונערו אותם מהמים המצטברים.
השתדלו לצחצח שיניים במידה ואכלתם משהו בדיוק לפני הנגינה בכדי למנוע שאריות של אוכל בתוך הכלי.
בעזרת המברשת הגמישה אתם יכולים מדי פעם לנקות את הלידפייפ של החצוצרה מלכלוך.

לגבי האביזרים שהמלצתי עליהם אציין כי אני לא מקבל כסף או אחוזים מסנו, ניקול, פלמוליב, Ultra Pure, או אף אחת מהחברות או חנויות שציינתי.
הכל כתוב בגדר המלצות בכדי לעזור לכם להפוך את התהליך לפשוט, חסכוני, ויעיל יותר. מי שרוצה להמליץ על אביזרי ניקוי ושימור אחרים מוזמן להגיב כאן בכיף.

לסרטון נהדר בפייסבוק מבית מונט שמראה איך לשטוף את בית השסתומים ולשמן את השסתומים לחצו כאן:
ניקוי בית השסתומים ושימון שסתומים בחצוצרה

שאלות, תהיות, הצעות, המלצות, תגובות, יתקבלו בברכה! ניתן גם לפנות אלי באופן פרטי לכל החפץ דרך מערכת המסרים באתר.

מחשלת חרבות
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 27/12/2012 ב- 15:59:38

הודעהנשלח: 02/03/2014 ב- 22:59:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הי, תודה רבה על המדריך הנהדר! הוא מאוד אינפורמטיבי וממצה. במיוחד הפירוט של הדרישות הבסיסיות והמחמירות. ובנוסף לכך זה דחק בי לנקות שוב (סוף־סוף) את החצוצרה מחייך

ולא יודעת איך זה עובד בחצוצרות אחרות (לא נשמע לי הגיוני שזה עובד אחרת), אבל בחצוצרה שלי ראשי השסתומים מתברגים החוצה בקלות ואפשר להוציא את הפדים --- כך לא צריך לדאוג לכוס מיוחדת לטובת השסתומים.

כמו כן, במרום מצאתי ערכת ניקוי לחצוצרה (מברשת לשסתומים, מברשת לפיה ונחש) במשהו כמו 20-40 שקלים. לא יודעת איך האיכות, אבל זה זול וזה בארץ מחייך
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
טל כץ
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 09/07/2004 ב- 23:33:57

הודעהנשלח: 03/03/2014 ב- 22:34:42    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תודה! מאוד שמח

לגבי הלחצנים של השסתומים ציינתי במדריך. אכן בכל השסתומים הלחצנים מתברגים החוצה. אין שום דבר מיוחד בכוס דרך אגב. זאת סתם כוס רגילה מחייך

שמח שמצאת ערכת ניקוי זולה בארץ.

רק הזהרתי מערכות שכוללות בקבוקי שמן מעפנים.
הקיט שהמלצתי עליו כולל בנוסף למברשות, מטלית, בקבוק שמן וגריזים שהם טופ אוף דה ליין מחייך

מחשלת חרבות
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 27/12/2012 ב- 15:59:38

הודעהנשלח: 03/03/2014 ב- 22:52:36    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הוי, נכון. מתבייש

ושוב אופס. התכוונתי לכך שצריך להכין במיוחד כלי נפרד לשסתומים מחייך

(ומותר לנצל"ש קלות? עברתי השבוע מפייה 11B4 ל־14B4 וזה כל כך כיף!)
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי מתכת כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum