עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

סדקים בכלים..

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
עידו
משתמש על
משתמש על

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 12:42:33

הודעהנשלח: 10/07/2004 ב- 11:36:36    כותרת הודעה: סדקים בכלים.. תגובה עם ציטוט

אני מוכרח לציין שבסיטואציה הזו אני דיי מקנא בבאסניקים....
ידוע.. שכלי עץ רגישים לחום וקור.... מה שעלול ליצור סדקים בעץ... הכלי הידוע ברגישותו הוא האבוב.. (שנוטה להתפוצץ כל שני וחמישי)...
כאשר מנגנים במקום שיש בו מזגן... יש סיכוי גדול יותר לסדקים.. וזאת משום שכאשר אנו מנגנים הכלי מתחמם מבפנים ובחוץ קר.. מה שיכול לגרום לסדק בכלי....
אז.. שתפו אותנו באירועים שקרו לכם ואיך אתם מתמודדים איתם...?
עמנואל.. איך אתה מסדר עם האבוב שלך...?? מאוד שמח
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
עידו
משתמש על
משתמש על

הודעהנשלח: 10/07/2004 ב- 20:03:57    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עמנואל.. אני שואל זאת רק בגלל שאני שומע מנתי דיי הרבה שיש לו סדקים.. ודברים כאלה...
חזור למעלה
Ave maria
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 15/04/2004 ב- 20:52:36

הודעהנשלח: 10/07/2004 ב- 20:10:32    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לי כמעט התפוצץ הכלי....!
זה קרה לי בכנס של תזמורת הקיבוצים בפסח לפני שנה...
הכלי שלי מושכר וכבר מהחברה הוא הגיע עם סדק חיצוני בלבד איפה שמודפס השם של החברה (מעל הA- לה) , כנראה שהסדק עם הזמן החליט לגדול...לא פנימה אלה לאורך העץ...והנגינה המרובה בכנס...(10 שעות ביום בערך) זירזה את התהליך, הסדק הגיע עד "לבור" שלתוכו נכנסת הקלאפה....ושם יצא אוויר מה שכמעט הרג לי את הכלי, האוקטבה התחתונה נשמעה כמו הרגיסטר העליון והאוקטבה העליונה פשוט נתקעה בשלב מסויים...ועלתה לאוברטונים, זה היה מפחיד, באמת...לא מומלץ!
כמובן שהיה לי בס חילופי...ותיקנו לי את הבעיה..כי זה לא היה פיצוץ באמת...
ועכשיו הכל בסדר תודה לאל... קורץ קורץ קורץ

עידו
משתמש על
משתמש על

הודעהנשלח: 10/07/2004 ב- 20:12:31    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

חחח... חוויה מענינית... לי עוד לא יצא לחוות דבר כזה...
חזור למעלה
Ave maria
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 15/04/2004 ב- 20:52:36

הודעהנשלח: 10/07/2004 ב- 22:20:48    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

שלא יצא...קלרינטים לא יוצאים מזה לרוב...
עידו
משתמש על
משתמש על

הודעהנשלח: 11/07/2004 ב- 05:20:01    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תמיד אפשר להדביק חזרה.... מאוד שמח
חזור למעלה
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 15/07/2004 ב- 14:45:38    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

הו עידו! איזו בחירת נושא מצוינת...

על סדקים

כמו שאמרת, סדקים נגרמים בעיקר בגלל הבדלי טמפרטורה, שינויי טמפרטורה קיצונים ושאר דברים אקלימטים. ככל שבbore של הכלי יש יותר חורים (כדי לחבר קלפות), וככל שהצפיפות שלהם עולה, כך עולה הסיכוי שיווצר סדק. אם תסתכל מקרוב על אבוב, המקום שבו ריכוז החורים הוא הגבוה ביותר זה החלק העליון, כל מה שמעל לקלפה של הסי. (תשאל את נתי).
בנוסף לסתם חום וקור, מה שמשפיע זה גם הגיל של הכלי, וכמה ניגנו עליו. אבוב חדש, שהוא מעץ שהוא עוד כולו רק יצא מ?פס הייצור?, עוד לא קיבל ויבראציות מנגינה. העץ עוד לא התרגל לזה, ולכן הוא יכול יותר בקלות להישבר אם לוחצים יותר מדי. עם הזמן הוא מתגמש, ויכול יותר בקלות לקבל את התנאים הקשים בהם הוא נדרש לפעול מדי יום ביומו. (לדעתי הוא צריך להתלונן להסתדרוות).

כיצד מזהים

כמו שנאמר על ידי הקלרינטבאסיסיטית מחייך האהובה עלינו, הסימן הכי בולט, שמופיע כשהסדק כבר די רציני, ונפתח והכל, זה קושי בהפקת הרגיסטר התחתון. בנוסף, הכיוון הפנימי של הכלי משתנה עד מאוד. הסימן השני, שהוא בעצם הראשון - רואים בעין. מדי פעם צריך לעבור על הכלי, להסתכל שאין איזה בורג שמנסה לצאת מהמקום, שהכל בסדר ושאין סדקים. תחזוקה שוטפת.
אם נדמה לכם שיש לכם סדק בכלי, זה מאוד פשוט - קחו את החלק העליון שלו, אטמו את קצהו התחתון, תלחצו על כל הקלפות שצריך כדי לאטום את הצינור לגמרי, ואז תנסי לשאוב את כל האויר מהכלי. באבוב, פשוט שואבים את האויר ואז מהואקום החור של האבוב תופס את השפה. תחזיקו כמה שניות. אם אתם רואים שהואקום נשאר כביום בריאת העולם - נהדר! אם האויר חוזר, תבדקו שאטמתם נכון, תנסו עוד כמה פעמים. אם זה עדיין קורה... סימן שיש סדק.

איך מתקנים

סדק זה דבר מאוד רגיש לתקן. יש הרבה אנשים שמתקנים אותם בצורה מאוד מכוערת, עם סוג של דבק, והתיקון נשאר בולט ולא יפה. יש שיטה מצוינת שרוני אנגל (אבובן בסימפונית ומתקן אבובים מצוין) משתמש בה - הוא לוקח אבק שחור כזה, של העץ שממנו עושים את הכלי. הוא ממלא את הסדק באבק הזה ואז מדביק בצורה עדינה מאוד. זה מאוד יפה, ולפעמים כמעט אי אפשר לראות שהיה תיקון.

איך מונעים

הדבר הכי חשוב כשמקבלים אבוב חדש - לא לנגן עליו!!! אני לא יכול להבליט את חשיבות הדבר. אני מבין שזה מאוד מפתה לנגן על האבוב החדש הנוצץ היפה והמהמם שהרגע הגיע מחו?ל אחרי המתנה ארוכה, אבל התענוג הרגעי לא שווה את הסבל. ועוד משהו - לא לנגן צלילים גבוהים יותר מדי. הם הצלילים בהם יש הכי הרבה לחץ על ה bore (וגם על הסרעפת מחייך). אסור בהחלט לנגן מי-פה שלישי... כל דבר מעל רה שלישי לא מומלץ.
כלי חדש צריך שיכניסו אותו לעניינים לאט לאט... בשבוע הראשון, לנגן בו 5 דקות ביום על השעון. שבוע שני 10 דקות, שלישי 15 דקות.... וכו וכו? עד שאפשר לנגן הרבה.

ועכשיו טיפ לכל הנגנים, לא משנה איזה כלי עץ. טיפ מאוד חשוב, בעיקר בסתיו-חורף. כל פעם לפני הנגינה, צריך לחמם פיזית את הכלי, מבחוץ, כדי שלא יהיה הבדל טמפרטורה פתאומי כשתתחילו לנגן. לא על תנור או מפזר חום כמובן, אלא להצמיד אותו לגוף... אני מוצא שהבטן זה המקום האולטימטיבי, כי השומנים יכולים לעטוף את הכלי ולחמם אותו מהר.
עוד טיפ - כשהכלי חם מבחוץ, להרכיב אותו ולנשוף לתוכו אויר (חם) בלי פיה. זה אמור אחרי בערך דקה ליצור מין ?שביל מים? בצד התחתון של הצינור, שאליו יתנקזו כל האדים. ככה אפשר למנוע את התקלה המביכה ביותר - מים בקלפה. כמובן, זה עובד בערבון מוגבל...

זהו, נראה לי שזה די והותר מחייך
[/b]

עידו
משתמש על
משתמש על

הודעהנשלח: 15/07/2004 ב- 20:30:19    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

וואו... תודה ענואל על ההסבר המפורט ביותר!!! ענית על כל ציפיותיי.... צוחק
חזור למעלה
EmmanuelOboe
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 14/04/2004 ב- 23:35:13

הודעהנשלח: 16/07/2004 ב- 18:41:54    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

על לא דבר מחייך

שכחתי משהו לגבי הגיל של הכלי. מי שחושב שבגלל שיש לו כלי בן 15 שנה אז אין סכנה לסדק - שיחשוב שוב. לא משנה בן כמה הכלי, זה יכול לקרות פתאום בלי הודעה מראש. לכן הקטע של החימום חשוב על כל כלי, אפילו ישן מאוד.

אנקדוטה קטנה - ג'ורג' היה פעם בסיבוב הופעות בצרפת (עם הפילהרמונית אם אני לא טועה. לפני הרבה שנים) וכשהוא הגיע לקאן, הוא פתח את הקופסה, הרכיב את האבוב, התחיל לנגן ובום! סדק יפה וגדול. למזלו, הוא היה מאוד קפדן בדברים מסוימים, ואחד מהם היה תמיד לקנות דברים בזוגות, למקרה שאחד ייהרס. באותה מידה, הוא היה יוצא להופעות עם שני אבובים, למקרה שתהיה איזו שהיא בעיה. אז הוא מהר מהר רץ למלון והביא את האבוב הנוסף.

הפי אנדינג.

נ.מ.: נכון שאני מתחיל לשגע לכם את השכל עם ג'רוג'? הא?

עידו
משתמש על
משתמש על

הודעהנשלח: 16/07/2004 ב- 22:12:18    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אתה ממש חולה עליו.. מה מינה הכניסה לך אותו לווריד... אתה ממש מכור קורץ
אבל טוב שאתה משתף אותנו... המשך כך!!
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי עץ כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum