עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

סולמות, ארפד'ים ושאר יצורים מעבנים...

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי מקלדת
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הצטרף בתאריך: 08/08/2004 ב- 19:29:16

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 11:00:54    כותרת הודעה: סולמות, ארפד'ים ושאר יצורים מעבנים... תגובה עם ציטוט

מה אתם אומרים, הכרחי לחרוש סולמות וארפד'ים בשביל לדעת לנגן טוב? (כן כן... השאלה כוללת גם את האטיודים של צ'רני הידועים לשמצה [כמובן רק בגלל השעמום הנורא לנגן אותם]...)
וגם, אפשר ללמד ישר על דברים קשים שלא לרמתך? (לא תמיד כיף להתשלם ל'יונתן הקטן' ל'האוטו שלנו' בכל רמה שזה לא יהיה אם זה כבר לא מעניין אותך [כן כן אני יודעת... תמיד אפשר למצא אתגר בכל דבר... ובכ"ז])
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי Yahoo! Messenger MSN Messenger
holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 13:04:08    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לפי דעתי זה הכרחי. זה מקנה שליטה טובה בכלי. גם אני עושה את זה (לנו יש את מואיז!). אם פסנתרנים עשו את זה במשך דורות, אז כנראה שיש בזה משהו...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 13:08:15    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני מניחה שהשאלה היא לא האם, הכלל, יש בזה תועלת. ברור שיש. השאלה היא האם דוקא חרישה על סולמות משעממים היא הפתרון היחיד. דוג' לאלטרנטיבה: לנגן מההתחלה (לדוג') יצירות של שופן שממילא מריץ לך את כל הסולמות בכמה צורות, אטיודים של ליסט וכד'... אולי האיכות בהתחלה לא תהיה משהו אבל זה ישתפר והעבודה הרבה יותר מעניינת...
חזור למעלה
well-tempered
משתמש מתקדם
משתמש מתקדם

הצטרף בתאריך: 30/05/2004 ב- 21:57:30

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 16:56:27    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני חושב שאת צודקת, גיטה.
המורה שלי, למזלי, קשובה למה שהולך אצלי והפסקנו עם התרגילים המעצבנים הללו לפני כמה זמן. ובאמת דווקא קל לי יותר לעשות את זה עכשיו (סולמות וארפג'ים) בצורה נכונה, כלומר עם העברת המשקל והכל, בלי "בומבות" של הבוהן באמצע, בגלל הקטעים (המאתגרים) שעבדנו עליהם.

יש לי בעיה דומה עם קטעים אינפנטיליים שלא מדברים אלי. לא "יונתן" אמנם, אבל כל דבר שמריח לי עממי/פופולארי/ילדותי. כרגע זה החוברת לילדים של ברטוק.

איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 20:55:13    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני לא יודעת האם אני צודקת, לביא.
כשהייתי קטנה ורק התחלתי לנגן, המורים החלטרישים (סליחה) שהיו לי, לא טרחו לעבוד איתי על סולמות וארפד'ים (איך קוראים להם בעברית???) והתוצאה עגומה...
א.אין לי טכניקה ואני לא מסוגלת לנגן דברים שהם ברמה שלי מבחינות אחרות. (הרעיון שנתתי, של עבודה על דברים מאתגרים יותר אכן טוב כשמתחילים ללמוד מאוחר [מה שלא טוב כשלעצמו] אבל ביצירות לילדים [שילדים יכולים להבין מבחינה מנטאלית] אין את כל הדברים הללו כמעט...) אמנם זה, אכן, מה שאני עושה עכשיו (עובדת על אטיודים של שופן וכד' אפילו שאין שום סיכוי שאוכל להם כרגע...) אבל זה קצת מאוחר מידי וגם מאוד מאוד מבאס לא להצליח (אפילו תאורטית) מה שעקרונית כבר יכולת להיות מסוגל לעשות...
ב. וזו הצרה האמיתית... הוא שכאשר מתרגלים סולמות ושות' המשך כמה שנים מראשית הנגינה, מתרגלים ותכירים את כל הטונליות והאופי של כל הולמות, לומדים לזהות אותם וכל הדברים מעין אלו מה שממש ממש ממש חסר לי עכשיו...
לגבי יונתו הקטן... לזה התכוונתי... בשלב מסויים גם 'פור אליז' הופך להיות יונתן הקטן...
חזור למעלה
holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 14/12/2004 ב- 22:09:54    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לפי דעתי, יש משהו בסיסטמטיות של חוברות התרגילים המעצבנות.
פרט לטכניקה הם יעילים לעוד כל מיני דברים... אצלי למשל זה צליל, נשימות וכד'.
חוץ מזה, כשעובדים על טכניקה, מרגישים שעובדים רק על טכניקה (כמה טכניקות בו זמנית אם כבר). ואם עושים את זה תוך כדי עבודה על יצירה, העניין עשוי להסיח את הדעת מהעבודה השחורה.
אבל יוצא לי גם לעבוד על טכניקה בעזרת יצירה. במקרה הזה זה נובע מהסיבה שאני לא מכיר תרגיל טוב כל כך לסטקטו כמו התרגיל שאני עושה עם a mid-summer night's dream - פרק הסקרצו.
חזור למעלה
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 15/12/2004 ב- 11:46:53    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ודאי שיש משהו... אגב, אני, לדוג', דוקא אוהבת לעבוד על טכניקהמחייך אני רק כל הזמן מצטערת מחדש שלא עשיתי את זה בזמן...
לעבוד על טכניקה ביצירות זה אכן בעייתי... דורש יותר מידי זמן וגוזל זמן מהעיקר. אך מה לעשות...? (בדיעבד כמובן)
מסקנה אחת מהצרות שלי הפקתי, אשתדל מאוד לדאוג שילדי, שיהיו בע"ה, יעבדו על הטכניקה מראש.מחייך
חזור למעלה
ליסט
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 17/04/2004 ב- 17:16:34

הודעהנשלח: 04/01/2005 ב- 16:31:16    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

זה גם תלוי לאיזו רמה את רוצה להגיע במנגינה:
אני למשל לא עובד כל כך על תרגילים, וכן מצליח לנגן יצירות ברמה טכנית גבוהה.
אמנם אני לא מגיע לרמה של הופעה בקונצרט, אבל מבחינתי זה מספיק. - המנגינה זורמת, וכו'.

כמובן שתרגילים (אם לא מתים משיעמום) יכולים רק לעזור.
והאטיודים של שופן הם הדבר הכי מהנה מבחינת תרגילים ,אני חושב, שקיים.
חוץ מזה שהם קצת קשים מדי ... צוחק
חזור למעלה
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 04/01/2005 ב- 17:59:59    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לכל אדם יש את הכישרון שלו. יש אנשים שטכניקה באה להם בקלות יחסית. (אחותי, למשל) ויש אנשים שלא. בכ"א, הכל יחסי. יש דברים טכניים שאני יכולה לנגן בקלות. יש כאלו שלא. אני מניחה שגם אטיוד של שופן אצליח להביא לרמה מסויימת. השאלה היא האם זה יחק לי שנה או שנתיים ברמתי הנוכחית...
לעניין הרמה, יש עניין לנגן כך שיהיה נסבל לשמוע.
חזור למעלה
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 04/01/2005 ב- 18:09:14    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אה, עוד משהו קטנטן.
ליסט, זו אני סנילית או שלא הצגת את עצמך? (לא מצאתי בעץ של היא הוא מי...) מי אתה? כמה זמן אתה מנגן? סליחה אם אני שואלת שוב...
חזור למעלה
ליסט
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הודעהנשלח: 04/01/2005 ב- 19:12:47    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

נכון, כמובן שהכל תלוי גם בכישרון.
כישרון+תרגול = מנגינה.
ומי שיש לו פחות כישרון צריך לתרגל יותר כדי לתת "אותה" מנגינה. ולהיפך.
זה לפחות הבסיס, ככה נראה לי...

לא הצגתי את עצמי מפני שמדובר בפורום, וחלק מהעניין הוא האנונימיות (לא?) , ולא חשתי צורך להציג את עצמי.
אבל עם את מתעקשת ... מחייך

אני גם סטודנט. לומד בטכניון ומנגן מכיתה א-ב.
מנגן (מנסה לנגן?) בעיקר מהתקופה הרומנטית. שופן, ליסט, רחמנינוב, סנסנס, בטהובן...

גם על עצמך לא כתבת יותר מדי...
חזור למעלה
well-tempered
משתמש מתקדם
משתמש מתקדם

הצטרף בתאריך: 30/05/2004 ב- 21:57:30

הודעהנשלח: 04/01/2005 ב- 23:53:36    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

יש עץ באוף טופיק, בו כל אחד מציג את עצמו, (העץ היבש לעניני מי הוא מי). אליו התכוונה גיטה (איילתהשחר), כולנו הצגנו שם את עצמנו. זה חוסך כאב ראש, עושה סדר. אתה לא חייב...

מה שבילבל את גיטה כנראה (סולחת על שאני מסביר?) זה תאריך הצטרפותך לאתר... קורץ

על כל פנים ברוך הבא! מר ליסט הנכבד.

Dombi
מנהל ראשי
מנהל ראשי

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 15:42:43

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 01:01:07    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אבל בחזרה לענייני הסולמות...
בתכלס זה נורא חשוב שמעי, ולא רק בגלל התרגילים של הסולמות אלא כי זה גם מקנה את הידע הבסיסי המוזיקלי. איזה סולם כמה דיאזים יורדים כמה במולים נוספים וכו'...
חוץ מזה ידיעת סולמות זה טוב לאלתור/קדנצות. קורץ

ואין כמו חרישה של חצי שעה על כל הסולמות האפשריים כדי לחרפן את השכנים אה?? מגניב

צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
Saba_Tuba
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 23/09/2004 ב- 23:26:17

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 02:36:50    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לדעתי, אין דבר יותר חשוב מסולמות, ארפז'ים ואטיודים.
פשוט ככה.

שהתחלתי לנגן, אמנם על טובה, אבל לנגן, לקח לי הרבה שנים טובות, משו כמו 5 שנים אחרי שהתחלתי שרק התוודעתי לעולם הזה של סולמות וכרומטיקה, ואני נורא מתחרט על זה.
התחרטתי לפחות, השלמתי הכל מאז...
אבל כיום, לתלמידים שלי, ולא משנה באיזה כלי, אני ישר מפציץ אותם בסולמות וארפז'ים, כי זו הדרך הכי טובה להתוודע לכלי.
באופן מפתיע, הם מתמודדים עם זה יפה מאוד.

לא מזמן קיבלתי טובה חדשה, בסולם אחר, ונאבקתי הרבה איתה בהתחלה. ורק אחרי כמה ימים של סולמות מכל הסוגים, ואטיודים, למדתי להכיר אותה כמו שצריך.

וגם שלקחתי ליד טרומבון והתחלתי לנגן, רק סולמות הוציאו אותי מהחוסר יכולת לנגן כמו שצריך.
זה פשוט שם את הכל במקום הנכון.

בקיצור, אם רוצים להתרגל לכלי טוב יותר, זו הדרך.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי MSN Messenger
guysoft
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 03/09/2004 ב- 15:14:35

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 11:08:12    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אממ חשבתי מה לכתוב בקשר לנושא הזה.. גם אני מתחבט בשאלה האם ואיך לנגן סולמות וארפז'ים.
בדיוק דברתי על זה עם עידן והוא אמר שהוא שומע את רוב הכנרים וכלי הקשת מנגנים סולמות לאט לאט בשביל לעבוד על הצליל והקשת. זכור לי שהייתי עושה את זה בשעורים, עכשיו שאני לבד ורוצה לנגן להנאתי אני עובר עליהם פחות, פה ושם מנגן ארפז'ים ותרגילים שאני זוכר עוד מהימים בהם למדתי עם המורה לכינור שלי. וכמה חלקים נוספים מארפז'ים מספר שגיטה נתנה לי.

אני יודע שעוד מאט יבואו המון זועם של קלידנים ויעיפו אותי.. דינמיט

איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 16:32:27    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

עידן ומר סבא טוביה (לפעמים אני זוכרת את השם... באמת... מתבייש .),
הוא אשר אמרתי כמה הודעות קודם. הלא כן? אני מסכימה ב100%. אגב, עכשיו בנבל אני ממש חורשת על סולמות וארפדז'ים וממש אין כמו זה. אני אפילו זכיתי בתכונה יעילה למדי. אני באמת נהנית מזה...מחייך ו, אני ממש ממש מרגישה כמה זה יעיל. (טוב.. אחרי הניסיון המר מהפסנתר...)
[זעקה נרגשת: אנשים, בחרו לילדים שלכם (שיהיו בע"ה) מורים טובים! חבל על הזמן שלהם אם לא... סימן קריאה סוף זעקה. עדיין קשה לי עם עברי בפסנתר... איזה בזבוז של שנים... (לא שאני מסירה את האחריות גם מעצמי, כמובן)]
מר ליסט, תודה על התשובה. 2 שאלות: א. אתה עדין לומד עם מורה? ב.לא הבנתי. זה שאתה יכול לנגן יצירות ברמה גבוהה די פשוט. אתה מנגן הרבה זמן בכ"ז... (גם שתלוי איך אתה מגדיר רמה גבוהה ואיך אתה מגדיר מנגן...) אבל ממה שאתה אומר משתמע שאתה לא רואה את העבודה על סולמות, ארפדז'ים ושות' כהכרחי. הבנתי נכון? גם כשהיית קטן יותר לא עבדת על דברים כאלו בכלל?
אגב, לא קשור, גם אחי לומד בטכניון, אחי הגדול למד ואמא שלי מתרגלתמחייך מקוה שאתה נהנה. ברוך הבא לפה! (סוף סוף יש פסנתרן נוסף...מחייך)
גיא, אחותי מנגנת סולמות גם מהר... ממה שאני יודעת, בכל כלי זה אותו הדבר. צריך לנגן בקצב שאתה יכול לנגן איכותי ולאט לאט להעלות את המהירות. לגבי תרגילים, רוצה עוד משהו? חוברת נוספת? שאשאל את אחותי מה היא עושה? ושוב, השאלה היא מה הרמה שרוצים להגיע אליה. (ולא סתם טרחתי להשיג לך תוים מסויימים... אהמ האמ...)
חזור למעלה
מור
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 11:32:26

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 16:35:14    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

טוב בניגוד לרוב האנשים השפויים אני נורא נורא נורא אוהבת לעבוד על טכניקה- נראה לי שזה בגלל המורה הקודמת שלי.. היא הייתה מכריחה אותי להכין אטיודים כל הזמן.. בטח שאפשר ללמוד טכניקה דרך יצירות... עדיין יש משהו באטיודים ובשינון של טכניקה שאי אפשר לוותר עליו(לדעתי כמובן..)
אפשר ללמוד דברים קשים לרמתך.. אני עושה את זה בדר"כ שאני רוצה להתקדם בצורה קיצונית... הבעיה היא שהרבה פעמים זה הרבה הרבה יותר מעצבן מאשר לנגן יונתן הקטן..
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל MSN Messenger
איילתהשחר
משתמש עם עתיד
משתמש עם עתיד

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 16:53:01    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

כך אני עובדת בפסנתר בד"כ אלא שאם את מנגנת דבר הרבה יותר קשה מרמתך, רוב הסיכויים שבזמן סביר לא תוכלי להביא אותו למצב נורמאלי. כמובן שזה יקדם אותך מאוד, אבל אני, אישית, סובלת אח"כ מזה שמה שאני מנגנת אפילו לא קרוב לאיך שאני רוצה לשמוע את זה...
וכן, גם אני בין המוזרים שאוהבים לעבוד על טכניקה. נכון כיף? (אבל תסכימי איתי שמרגיז לעבוד על דברים שכבר הייית אמורה לדעת אותם מלפני כמה שנים טובות והם עוצרים אותך מלהתקדם...)
חזור למעלה
ליסט
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הודעהנשלח: 05/01/2005 ב- 19:31:26    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

לאיילת:
א. לא, מאז הצבא אני לא לומד עם מורה. וכרגע אין לי זמן לזה גם, לצערי.
ב. עד התיכון הייתי במגמת מוזיקה, לא ניגנתי באמת, ההורים שלי דחפו אותי לנגן (ואני כמובן מודה להם מאוד על כך!)
כך שלא התקדמתי לשום מקום, והייתי מנגן רק בשיעור עם המורה.
בתקופת התיכון חל המהפך בחיי שם גיליתי את הקסם שבמוזיקה. ורק אז התחלתי להתקדם באמת.

אני כן יודע שעבודה על סולמות וכו' חשובה מאוד, אבל אני עצלן (לצערי) , ואין לי חשק להתאמן עליהם. מבולבל
לכן אני מנגן רק מנגינות שאני נקשר אליהן. שרובן מהתקופה הרומנטית.

ואני מסכים עם הזעקה הנרגשת שלך. אני מכיר מישהי שניגנה לא משהו, אבל אחרי חצי שנה עם גיל שוחט היא השתפרה באופן מדהים.
זה מאוד חשוב שהמורה יהיה טוב.
חזור למעלה
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> כלי מקלדת כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum