עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

על מוסיקה אינטואיטיבית, רעש ומה שביניהם

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> מוסיקה מודרנית
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 14/07/2005 ב- 17:41:00    כותרת הודעה: על מוסיקה אינטואיטיבית, רעש ומה שביניהם תגובה עם ציטוט

לרשותכם מאמר קצר שאתם מוזמנים לקרוא:
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=600034&contrassID=5&subContrassID=0&sbSubContrassID=0

עד לאן נמשכת הגדרתה של המוסיקה האומנותית לפי דעתכם? האם היא מסתיימת בא-טונאליות, ומשם כבר אין מה לחפש?

בספרו של נספתלי וגנר יש תיאור מאוד מעניין בכל הקשור ל"אמנסיפציה של הדיסוננס":
עד המאה ה-14 שלט "הקונסוננס המושלם", כלומר צירופי צלילים של קוורטות וקווינטות, מרווחים זכים. על המאה ה-9 שלט ה"קונסוננס הבלתי מושלם", קרי, הרמוניה טרציאלית ואקורדים קונסוננסיים כפי שמגדירים כיום קונסוננס. במאה ה-20 שוחרר הדיסוננס. את סוף המאה ה-20 הוא הגדיר כ"עידן הרעש". האם יש עוד לאן ללכת? והאם בעצם ההגדרה "עידן הרעש" היא צינית, ומדובר בעצם בדבר שהוא חלול מתוכן?

תגובותיכם.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי
Ylock
פותר חידון המלחין השבועי
פותר חידון המלחין השבועי

הצטרף בתאריך: 11/07/2005 ב- 17:04:00

הודעהנשלח: 14/07/2005 ב- 23:13:26    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

ובכן, אין לי דבר נגד המוסיקה המודרנית לסוגיה. אני מנסה, כאשר אני מקשיב למוסיקה כזאת, להבין מה יש מאחוריה. אבל בהגדרה של מוסיקה אומנותית מסתתרת המילה אומן; האם אדם שמנגן מוסיקה אינטואיטיבית הוא אומן? מה, בעצם, ההבדל בין ילד בן חמש שדופק עם כפית על סיר לבין אדם שמבצע בערך את אותה פעולה מול קהל מצומצם והוא זוכה על כך למחיאות כפיים?

אני לא חושב שבעוד חמישים שנה התחזיות שכתובות במאמר יתגשמו.. קשה להאמין שהמוסיקה תמשיך להתקדם בכיוון הזה.
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
נעם טמיר
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 25/07/2005 ב- 17:44:53

הודעהנשלח: 28/07/2005 ב- 10:53:21    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

בקשר לשאלה הראשונה, "האם יש לאן ללכת?", אינני יודע. אני לא מכיר את המוסיקה העכשווית מספיק בשביל שאוכל לענות. הדבר היחידי שאני יכול לעשות זה להגיד בתקווה "כן!".
יש לי עוד הרבה מה ללמוד במוסיקה, כמו לכל אדם, ואני חושב שאם יהיה אדם שיתחיל להשתעמם מהמוסיקה שהוא עוסק בה, יש עוד הרבה מקומות לפנות אליהם בתחומי מוסיקה אחרים. חוץ מזה, בדרך כלל חידושים טכנולוגיים פותחים דלתות חדשות שלא היית מצפה להם, אז בוא נחכה לעתיד ונראה...

בקשר לתגובה של Ylock, יובל רון כתב על זה איזה מאמר שמישהו נתן לו קישור באחד הפורומים למיטב זכרוני:
http://www.rotf.us/yuval/reflections_on_music_2005.pdf

בכל אופן, בתמצות, ההבדל בין הילד לאומן, הוא הכוונה. לאומן יש איזשהו רעיון שהוא מנסה להעביר, שבהרבה מקרים אנחנו לא מבינים ובגלל זה פוסלים את המוסיקה וקוראים לה "רעש", ו"זבל" ו"צריך להרוג את הבן אדם שחשב שהוא יוצר כאן אומנות" וכו'...
הילד סתם מכה בכפית. אין לו שום רעיון שמסתתר מאחורי זה.

holst
מנהל אתר
מנהל אתר

הצטרף בתאריך: 09/04/2004 ב- 14:39:03

הודעהנשלח: 28/07/2005 ב- 18:16:02    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני לא חושב שמילה מוסיקה אומנותית בהקשרה הנפוץ באה מן המילה "אומן", אלה מן המילה "אומנות", כלומר מוסיקה שנכתבת למטרה אומנותית, או באופן אומנותי.
חזור למעלה
Ylock
פותר חידון המלחין השבועי
פותר חידון המלחין השבועי

הצטרף בתאריך: 11/07/2005 ב- 17:04:00

הודעהנשלח: 28/07/2005 ב- 20:50:15    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

תודה על המאמר נעם, יש לי הרבה לקרוא עכשיו...

לגבי אומן ואומנות: כל יצירה מוסיקלית, היא לא רק של המלחין שכתב אותה. ברגע שהיא מבוצעת, נכנסת אליה גם אינטרפטציה של האומן ויש אומרים שגם הקהל שותף איכשהו ליצירה.
אז נכון, אומנות זה לא אומן, אך בהחלט יש קשר עמוק ביניהם...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
punto
משתמש מתחיל
משתמש מתחיל

הצטרף בתאריך: 18/07/2005 ב- 17:28:30

הודעהנשלח: 28/07/2005 ב- 22:51:03    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

רבותי, אנו יכולים לדון ימים על גבי ימים. חודשים על גבי חודשים. שנים על גבי שנים. בדיון על כיוונה של האומנות. על הגדרה מדעית למושג הרחב אומנות. על טבעו האמיתית של האומן.
אולם למרות שאני מאמין בחשיבותו של הדיון הזה, המבחן האמיתי הוא מבחן השרידות. בסופו של ענין איכות שורדת ולא השגעון הזמני, החולף. אני מאמין בלב שלם כי הזמן בורר באופן טבעי את המוץ מן בתבן וכי ביום מן הימים נזכה לראות את המחטים בערמות השחת.
חזור למעלה
Chuka
מנהל
מנהל

הצטרף בתאריך: 04/01/2005 ב- 15:08:15

הודעהנשלח: 30/07/2005 ב- 08:17:23    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

יפה אמרת פונטו, פילוסופי למדי....

ויש גם סיכוי שההתקדמות תהיה בעצם חזרה לנושאים מוקדמים, ושכל המעגל יתחיל מחדש...
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי MSN Messenger
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> מוסיקה מודרנית כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum