עמוד ראשי הקונסרבטוריון הוירטואלי
The Virtual Conservatory

ביתבית   שאלות נפוצותשאלות נפוצות   חיפושחיפוש   רשימת חבריםרשימת חברים   קבוצות משתמשיםקבוצות משתמשים   StatisticsStatistics   הרשמההרשמה 
 כרטיס אישיכרטיס אישי   התחבר כדי לבדוק מסרים אישייםהתחבר כדי לבדוק מסרים אישיים   התחברהתחבר 

ביורק (כן, פה!)

שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> מוסיקה מודרנית
צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה
Mistyusic
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 15/06/2004 ב- 11:27:19

הודעהנשלח: 21/06/2006 ב- 08:52:22    כותרת הודעה: ביורק (כן, פה!) תגובה עם ציטוט

שלום לכולם!
רציתי להביא לדיון את היוצרת והזמרת המדהימה בעייני - ביורק!!
לדעתי היא יוצרת של מוסיקה מודרנית במיטבה, ממשיכת דרכם הטבעית בהחלט של שנברג וקייג'. אמנם יש לה כמה שירים שיש בהם משהו קצת פופי, אבל גם בהם יש תיחכום יוצא מן הכלל.

באלבום האחרון שלה - מדולה, היא כתבה אלבום שלם שבכולו יש שירה בלבד. לא, לא עוד אקאפלות דביקות בסגנון "מנהטן טרנספר" או משהו כזה. היא הביאה לאולפן מקהלות של זמרי "שירה גרונית" (טכניקה טיבטית שמאפשרת להפיק צלילים מיוחדים, וכן, גם להפיק 2 צלילים בבת אחת) כל הכלים הקצביים זה אנשים שעושים ביטבוקסינג (אני לא ידעתי בהתחלה שזה רק אקאפלות וזה מאוד מאוד הפתיע אותי).
האלבום הזה הוא פשוט יצירת מופת אומנותית ומודרנית, היא שילבה טקסטים מעניינים, אפקטים מיוחדים בשירה, שירים לנשימות, נשיפות, צעקות, יריקות.
פשוט מעולה.

הדבר האחרון שהיא עשתה הוא פסקול לסרט של מת'יו ברני "דראווין ריסטריינט", אני חושב שהפס קול הזה מחזק את הרעיון שלי שהיא לא סתם "זמרת פופ" אלא מלחינה מודרנית.
היא כתבה שם מספר יצירות לבראס וכלי נשיפה מודרניות ומעניינות בהחלט ועוד משהו שמאוד אהבתי, משהו מקורי ומעניין של כלי שאני לא יודע בדיוק איך קוראים לו, משהו בסגנון פעמונים. משהו ממש מעולה!

ראוי לציין גם את פס הקול המעניין של "רוקדת בחשכה", סרט שבו הופיעה וכתבה לו פסקול יוצא מן הכלל.

אני חושב שבאומנות המתקדמת, נופלות כבר מחיצות. זמר הוא לא חייב להיות רק זמר ומלחין הוא לא רק מלחין. ביורק היא גם זמרת, גם יוצרת וגם מלחינה. היא יכולה גם לשיר שירים של אחרים ואחרים יכולים לשיר דברים שלה. אין את הגבול הברור הזה.
כשחושבים על זה לעומק - אולי זה היה כך בעצם גם בתקופה הרומנטית ובתקופות אחרות בהן שופן למשל, ניגן בק'ונצרטים מוסיקה גם שלו וגם של אחרים, גם מלחין וגם מבצע.
לגבי זמרים - שמעתי שקצ'יני היה גם זמר...

מה דעתכם על הזמרת היוצרת? על האומנות שלה? ו - עוד נושא קטן לדיון, מוסיקה מודרנית - לאן? אתם חושבים שאפשר לכלול אותה באסכולה של המלחינים המודרנים המפוארים?

ולסיום -
http://www.bjork.com/
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
well-tempered
משתמש מתקדם
משתמש מתקדם

הצטרף בתאריך: 30/05/2004 ב- 21:57:30

הודעהנשלח: 21/06/2006 ב- 09:38:22    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני מאוד אוהב את ביורק.
היא אולי בין זמרות הפופ היחידות שאני עוד נהנה להקשיב להן.
אבל היא זמרת פופ בסך הכל.
כלומר, בלי לפגוע. אני חושב שמה שהיא עושה זו אמנות ממש. היא יוצרת מדהימה.
אבל אין ממש מקום לכלול אותה ברשימה של גדולי היוצרים במוזיקה הקלאסית בתקופה שלנו.
אם היא תלחין איזו סימפוניה, קונצ'רטי לכמה כלים, רביעיות... כל מה שמלחינים קלאסיים עושים, והיא תשלוט בסגנונות האלו היטב, אז אולי יהיה אפשר להתחיל לחשוב על זה.

כי מוזיקה קלאסית - משמעותה שליטה בצורות הקלאסיות, ולא דווקא יוצר גדול בתחום המוזיקה. יש יוצרי ג'אז גדולים, שמושפעים מאוד ממוזיקה קלאסית, ואף אחד לא חושב לכלול אותם בין המלחינים הקלאסיים. אותו הדבר במוזיקת הרוק הפרוגרסיבי.

אני אביא לך דוגמא דרך שותף של ביורק ליצירה, שהוא עושה לה חלק מהוידאוקליפים שלה. קוראים לו מישל גונדרי. הבנאדם הזה ממש גאון. וזה לא סתם סופרלטיב. ההבנה שלו בקשרים שבין סיפור למוזיקה, הכשרון שלו, פשוט מדהים. הוא באמן אמן גדול, אך האם תאמר שיש לכלול אותו בין יוצרי הקולנוע הגדולים של המאה? אפשר באמת להשוות בין כמה וידאוקליפים וסרט אחד (שמש נצחית בראש צלול, למי שראה), שהוא ביים, למספר סרטים גדול בהרבה שביים כל במאי שנכנס לתודעתנו כבמאי קולנוע גדול?

אוקיי, אז היא לא סתם זמרת פופ. היא הרבה יותר מזה. היא מלחינה את השירים שלה, והיא מושפעת ממלחינים קלאסיים מאוחרים. אבל קצת פרופורציות.

Mistyusic
משתמש באימונים
משתמש באימונים

הצטרף בתאריך: 15/06/2004 ב- 11:27:19

הודעהנשלח: 21/06/2006 ב- 10:51:15    כותרת הודעה: תגובה עם ציטוט

אני חושב שאפשר בהחלט לכלול אותה ברשימת המלחינים המודרנים.

האם ג'ון קייג' הוא מלחין מודרני בעייניך? אני מניח שתגיד כן.
אני חושב שהיא פשוט ממשיכת דרכו הטבעית.

היא דווקא כן הלחינה יצירות תזמורתיות רבות, אני מניח שלמרות שאתה אוהב אותה אתה לא מכיר את הפסקול האחרות שגרם לי לחשוב כך.

ומשום שהיא מלחינה מודרנית, היא לא צריכה להשתמש בצורות קלאסיות. יש מלחינים שבעטו בטונאליות ויש שבעטו בצורות המוכתבות מראש.
היא בהחלט מכירה את המסורת המוסיקלית האומנותית והמודרנית (היא אפילו ביצעה פעם משהו מפירו לוניאר של שנברג).
היא הייתה יוצרת פופ בתחילת דרכה, וכיום יש לה יצירות רבות שהם ממש מוסיקה מודרנית במיטבה.

אני לא חושב שזה מוגזם לכלול אותה בין היוצרים המודרניים, בדיוק כמו שלא מוגזם לכלול את קייג' ומודמיו שעשו מוסיקה חופשית, בלי גבולות, מאוד רעיונית ומפתיעה.

ובנוסף לזה - מי בכלל צריך את ההפרדה המלאכותית הזו בין "קלאסי" ל"קל"? אומנות היא אומנות בכל מצב... יש הרבה שנגעו בין לבין, ובמיוחד בעידן המודרני!
חזור למעלה
צפה בכרטיס האישי של המשתמש שלח מסר אישי שלח דואל
הצג הודעות קודמות:   
שליחת הודעה חדשה   תגובה להודעה    עמוד ראשי -> מוסיקה מודרנית כל הזמנים הם שעון ישראל (GMT + שעתיים)
עמוד 1 מתוך 1

עבור:  
אתה לא יכול לשלוח הודעות בפורום זה
אתה לא יכול להגיב להודעות בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול להצביע למשאלים בפורום זה
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum